Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

26 października 2011, 22:00

1319704980

Dzisiaj Parlament Europejski w Brukseli ogłosił tegorocznych laureatów Nagrody Sacharova na Rzecz Wolności Myśli, którymi zostali działacze zaangażowani w tzw. arabską „Wiosnę Ludów”, czyli rewolucje w świecie arabskim, rozpoczęte na początku roku w Tunezji. To jasny sygnał Unii Europejskiej, aby wspierać demokratyczne przemiany w regionie.

Zwycięzcy otrzymają 50 tys. euro nagrody, a tytuł zostanie im przyznany podczas uroczystej ceremonii 14 grudnia w Strasburgu, podczas grudniowej sesji plenarnej. Uroczystość ta zbiega się  z rocznicą ONZ-towskiej Deklaracji Praw Człowieka, którą podpisano 10 grudnia 1948 r.

Przyznana dzisiaj nagroda nosi imię radzieckiego Andrieja Sacharowa, który był prześladowany w ZSRR za swój sprzeciw wobec programu atomowego i represyjnej polityce systemu. W 1989 r., po powrocie do Moskwy, został wybrany do radzieckiego parlamentu. Był inicjatorem powstania stowarzyszenia Memoriał, które do dziś propaguje pamięć o ofiarach represji radzieckich i zajmuje się prawami człowieka. Organizacja zajmuje się m.in. badaniami nad zbrodnią katyńską.

Piątka nagrodzonych działaczy opozycji z różnych krajów, została nominowana wspólnie przez Europejską Partię Ludową, Sojusz Socjalistów i Demokratów, Liberałów i Zielonych. W finale o Nagrodę Sacharowa walczyli również białoruski opozycjonista Dmitrij Bandarenka oraz Pokojowe Stowarzyszenie San José de Apartadó z Kolumbii.