Szanowni Państwo,
W Unii Europejskiej jesteśmy już od 15 lat. Dzięki ciężkiej pracy udało się zrobić w Polsce i w całej europejskiej wspólnocie bardzo wiele, jednak wciąż jest sporo rzeczy, które wymagają działań. Unia Europejska to przede wszystkim żywy organizm społeczny – nieustające zmiany i nowe cele. Pracowałem w Parlamencie Europejskim od 2004 r., zdobywając doświadczenie i wiedzę, którymi chciałbym się z Państwem podzielić. By pokazać, jak ważna jest dla nas Unia Europejska, przedstawiam dziesięć najważniejszych w mojej ocenie wyzwań, przed którymi stoi wspólnota. Oczywiście, tematów ważnych jest wiele, skupiłem się jednak na tych, które mają bezpośredni lub pośredni wpływ na nasze codzienne życie.
Bogusław Sonik
Racjonalna polityka migracyjna, kształt nowego budżetu czy wzmocnienie bezpieczeństwa to tylko niektóre z wyzwań jakim będzie musiała sprostać UE w nowej kadencji Pralamentu Europejskiego. Nie mniej ważne są takie kwestie jak rozwój kultury, podnoszenie poziomu edukacji czy przmodelowanie Wspólnej Polityki Rolnej. To sprawy niezwykle złożone i wymagające umiejętności kompleksowego podejścia i efektywnego negocjowania. Dlatego dokonując wyboru – 26 maja – wybieramy de facto naszą przyszłość.
Wejście Polski do UE otworzyło przed naszym krajem szereg możliwości – w tym przede wszystkim szansę na dynamiczny rozwój dzięki strumieniowi pieniędzy z funduszy europejskich. Przez 15 lat obecności w UE Polska otrzymała ok. 163 mld euro na m.in. rozwój transportu, infrastruktury, energetyki, konkurencyjności czy rynku pracy. Dzięki tym środkom sukcesywnie doganiamy kraje starej UE. Podstawowym pytaniem, które stawiamy sobie teraz – czyli w okresie konstruowania nowego budżetu UE jest: na ile środków będziemy mogli liczyć w przyszłości?
Dekarbonizacja energii i gospodarki to dziś jeden z punktów honoru, jaki obrała sobie UE. Dla Polski oznacza to konieczność zmierzenia się z ogromnym wyzwaniem restrukturyzacji i transformacji sektora energetyki. Czy można przejść przez to bezboleśnie? A jeśli nie – to jak bardzo będzie bolało i kto najmocniej to odczuje? Z pewnością z obecnym poziomem udziału węgla w miksie energetycznym wynoszącym ponad 83% i założonym celem jego spadku do 60% w 2030 r. nie da się przejść przez to zupełnie gładko.
W świecie, w którym większość informacji i danych możemy zmieścić w podręcznym smartfonie potrzeba nowego podejścia do zarządzania i kreowania polityk publicznych. Unia Europejska z jednej strony wzmacnia kształtowanie kompetencji cyfrowych, z drugiej walczy z negatywnymi skutkami ery nowych technologii, jak choćby fake newsami.