Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

W tym tygodniu:
17-20.02.2014 – tydzień posiedzeń komisji parlamentarnych i grup politycznychPanorama_european%20union%202012%20pe-epParlament Europejski, BrukselaW tym tygodniu w Parlamencie Europejskim odbywać się będą posiedzenia komisji parlamentarnych i grup politycznych. Jak co tydzień zapraszamy do śledzenia obrad na żywo na stronie internetowej PE. Zachęcamy do zapoznania się z następującymi agendami: Ochrona Środowiska Naturalnego, Zdrowie Publiczne i Bezpieczeństwo Żywności (ENVI) – 17 lutego – na posiedzeniu Komisji odbędzie się wysłuchanie publiczne w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Right2Water” (Prawo do wody). Przedmiotem inicjatywy jest zaproponowanie aktów implementujących prawo człowieka do wody pitnej i urządzeń sanitarnych oraz przyczyniających się do zapewniania dostępu do wody oraz kanalizacji, jako podstawowych usług publicznych dla wszystkich.Kontrola Budżetowa (CONT) – 17 lutego – posłowie z komisji kontroli budżetowej (CONT) rozpatrzą sprawozdanie Posła Bogusława Sonika dotyczące udzielenia absolutorium z wykonania budżetu za rok 2012, dla Rady, Rady Europejskiej, Komitetu Regionów, Komitetu Ekonomiczno – Społecznego oraz Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Sprawy Gospodarcze i Monetarne (ECON) , Sprawy Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrzne (LIBE) – 20 lutego – europosłowie będą wspólnie głosowali nad propozycja w sprawie zwalczania prania brudnych pieniędzy i nielegalnego nielegalnego transferu funduszy. Projekt obejmuje również ułatwienie określania beneficjentów i śledzenia przestępstw podatkowych, uwzględnia także sektor gier hazardowych.Sprawy Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrzne (LIBE)  – 20 lutego –  posłowie zbiorą się by poprzeć nieformalne porozumienie z Radą na temat sposobu postepowania FRONTEX wobec imigrantów przechwyconych lub uratowanych na morzu.
Pokaz filmu Punkt OparciaBnerek_306x206W środę, 19 lutego o godzinie 20.30 w hotelu Sheraton odbędzie się spotkanie inaugurujące obchody 10-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej – „Parlament Europejski – Twój Punkt Oparcia”. Organizatorami wydarzenia są Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogusław Sonik oraz Grzegorz Lipiec – Przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego Platformy Obywatelskiej.

Spotkanie połączone będzie z projekcją filmu Punkt Oparcia w reżyserii Anny Ferens oraz towarzyszyć będzie posiedzeniu Biura Grupy Europejskiej Partii Ludowej. Swój udział zapowiedzieli m.in. Joseph Daul – przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej oraz Jacek Protasiewicz Przewodniczący Klubu PO – PSL w Parlamencie Europejskim.
Punkt Oparcia to oparta na materiałach archiwalnych, pasjonująca opowieść o tym, jak w latach 80-tych Parlament Europejski upominał się o wolność dla więźniów politycznych i swobody demokratyczne w Polsce i w innych krajach bloku sowieckiego. Film został przygotowany według pomysłu Bogusława Sonika w ramach projektu „Parlament Europejski – Powrót Wschodu na Zachód” realizowanego przez Stowarzyszenie Maj 77.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką europejską oraz zaangażowanych w życie Platformy Obywatelskiej do wzięcia udziału w tak wyjątkowym spotkaniu. Prosimy o potwierdzenie przybycia na adres: malopolska@platforma.org
Spotkanie Europejskiej Partii Ludowej w KrakowieCoeur_epp_positive_blue%20yellow_epp_72dpi_enGrupa Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim organizuje specjalne spotkanie w Krakowie w dniach 20-21 lutego.W spotkaniu uczestniczyć będą m.in. Premier Donald Tusk i Wicepremier Janusz Piechociński, Komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski, Przewodniczący EPL Joseph Daul, Wiceprzewodniczący PE i szef Klubu PO-PSL Jacek Protasiewicz, były premier i były przewodniczący PE Jerzy Buzek, ministrowie Elżbieta Bieńkowska i Rafał Trzaskowski oraz europosłowie. Spotkanie poświęcone będzie funduszom europejskim oraz energii.Program zjazdu dostępny tutaj.
Wydarzyło się:
50. jubileuszowy numer Biuletynu EuropejskiegoBiuletyn%20(2)Zapraszamy Państwa serdecznie do lektury jubileuszowego bo już 50. numeru Biuletynu Europejskiego. W najnowszym numerze ZACHĘCAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z RAPORTEM z działalności Posła Bogusława Sonika w obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego.Przegląd prac Posła w PE obejmie przede wszystkim takie dziedziny jak gaz łupkowy, ochrona środowiska, działalność na rzecz praw człowieka i prawdy historycznej. Razem z Posłem Sonikiem rozwiejemy również najczęstsze „unijne mity” i spróbujemy spojrzeć na UE z zupełnie innego punktu widzenia.Zachecamy także Państwa także do lektury stałych sekcji – Brukseli Online oraz najciekawszych wydarzeń z województw Małopolskiego i Świętokrzyskiego.Biuletyn znajdą Państwo tutaj.
Premiera filmu FrackNation w BrukseliFracknation%20110 lutego w Brukseli miała miejsce  europejska premiera filmu FrackNation, który jest dziennikarskim dochodzeniem ws. faktów dotyczących wydobycia gazu łupkowego. Film polemizuje z amerykańskim Gaslandem, który przedstawiał gaz łupkowy jako zagrożenie dla ludzi i środowiska.Prawie wszystko, co wiemy o produkcji gazu łupkowego jest błędne. Słynny film dokumentalny o szczelinowaniu „Gasland” (z 2010 r. – PAP) był przesadzony albo wprowadzał w błąd, a miejscami był przekłamany. Fraking nie zapali twojej wody, nie zanieczyścił dostaw wody w Stanach Zjednoczonych i nie spowodował niebezpiecznych trzęsień ziemi – powiedział dziennikarzom McAleer zapewniając, że w jego filmie chodzi o fakty, a nie o argumenty za gazem łupkowym.Patronat honorowy nad poniedziałkową premierą filmu w PE objął eurodeputowany Bogusław Sonik (PO). Chodzi o to, żeby nie dopuszczać do tego, żeby tylko jedna strona, ta która jest zdecydowanie przeciwko gazowi łupkowemu, zabierała głos– powiedział Sonik dziennikarzowi.Wydarzenie zostało zorganizowane przez Insytut Kościuszkowski oraz magazyn Young Petro. W poniedziałkowej projekcji w PE filmu FrackNation wzięło udział ponad 30 osób.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z wydarzenia.
System eCall dla ratowania życia!Pe7_european%20union%202012%20pe-epW roku 2012 w Unii Europejskiej blisko 30 tysięcy osób straciło życie w wypadkach drogowych. Europosłowie wzywają do obowiązkowego montowania systemu eCall przez producentów samochodów w nowych pojazdach, co przyczyni się do zmniejszenia liczby śmiertelnych wypadków.Dzięki temu systemowi informacja o poważnym wypadku zostanie automatycznie wysłana do służb ratunkowych. Koszt instalacji systemu eCall w nowym aucie szacuje się na mniej niż 200 złotych i w miarę upływu czasu będzie spadać.Nowe przepisy zaczną obowiązywać od października 2015.Aby wyeliminować wątpliwości związane z ochroną prywatności, system eCall nie pozwala na śledzenie pojazdów, ponieważ jest „uśpiony” i nie wysyła sygnałów, dopóki nie zostanie aktywowany w momencie wypadku.Głosowanie plenarne nad sprawozdaniem ws. eCall odbędzie się najprawdopodobniej podczas lutowej sesji plenarnej.
PE przyjął korzystne łupkowe przepisy!ban336-280Europosłowie z komisji środowiska i zdrowia publicznego zaakceptowali 12 lutego wstępne porozumienie pomiędzy Parlamentem Europejskim, a krajami członkowskimi dot. wydobycia gazu łupkowego.To korzystne z punktu widzenia Polski porozumienie, trudne byłoby do osiągnięcia, gdyby nie stworzony przez Europosła Bogusława Sonika „Raport Sonika” mówiący o oddziaływaniu procesów związanych z eksploatacją gazu ze złóż niekonwencjonalnych, na środowisko naturalne.
Konsument ma prawo wiedziećSalaplenarna2_european%20union%202012%20pe-ep12 lutego w Parlamencie Europejskim odbyło się posiedzenie komisji ds. Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI). Dyskusja oscylowała wokół raportu Komisji Europejskiej z dnia 17 grudnia w sprawie wprowadzenia obowiązkowego systemu oznakowania kraju pochodzenia mięsa. Najwięcej kontrowersji wzbudzała kwestia etykietowania produktów mięsnych pochodzących od sklonowanych zwierząt.Tematy poruszane podczas Komisji są niezwykle istotne, szczególnie w kontekście trwających negocjacji nad Transatlantyckim Partnerstwem w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP), ze Stanami Zjednoczonymi. Na przeszkodzie do ułatwienia wymiany z USA stoją bariery takie jak różne wymogi techniczne, standardy oraz procedury dopuszczania do obrotu produktów rolnych. W związku z tym KE zaproponowała dużo tańsze rozwiązanie etykietowania produktów pochodzących z UE oraz spoza krajów członkowskich w zamian za szczegółowe oznakowania potomstwa zwierząt sklonowanych. Te kwestie mają być poddane dalszym dyskusjom na forum Komisji ENVI.

Całe sprawozdanie z posiedzienia Komisji możecie Państwo przeczytać tutaj.