Zapytanie ustne skierowane przez Bogusława Sonika do Komisji

10. września 2007

Chciałbym zwrócić uwagę na sytuację chrześcijan na Bliskim Wschodzie i w Maghrebie. Obecna sytuacja w regionie powoduje, że chrześcijanie czują się coraz mniej bezpieczni. Jednym z powodów jest wzrost radykalizmu islamskiego. Skutkuje to tym, iż wielu chrześcijan udaje się na emigrację.

W najgorszej sytuacji są chrześcijanie mieszkający od wieków w Iraku. Stają się oni często ofiarami terroru szerzącego się w Iraku. Również w Libanie, podczas wojny, ucierpiało wielu chrześcijan zamieszkujących ten kraj, niemających nic wspólnego z Hezbollahem. W Egipcie chrześcijanie znaleźli się w środku konfliktu między rządem a radykałami islamskimi. W sierpniu aresztowano dwóch chrześcijańskich aktywistów z Middle East Christian Association, którym zarzucono agresywne wypowiedzi w stosunku do islamu.

W Algierii rząd ograniczył niemuzułmanom swobody w wyznawaniu wiary, co bezpośrednio uderzyło w chrześcijan zamieszkujących ten kraj. Jakie kroki Komisja podjęła w celu zwiększenia bezpieczeństwa chrześcijan w regionie? Czy Komisja zamierza zwrócić się do szefów rządów państw, w których problem prześladowań istnieje? Czy Komisja przygotowuje w ramach Euro-Mediterranean Partnership działania mające na celu poprawę sytuacji mniejszości chrześcijańskich w regionie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *