Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Zapytanie ustne skierowane przez Bogusława Sonika do Komisji

10. września 2007

Chciałbym zwrócić uwagę na sytuację chrześcijan na Bliskim Wschodzie i w Maghrebie. Obecna sytuacja w regionie powoduje, że chrześcijanie czują się coraz mniej bezpieczni. Jednym z powodów jest wzrost radykalizmu islamskiego. Skutkuje to tym, iż wielu chrześcijan udaje się na emigrację.

W najgorszej sytuacji są chrześcijanie mieszkający od wieków w Iraku. Stają się oni często ofiarami terroru szerzącego się w Iraku. Również w Libanie, podczas wojny, ucierpiało wielu chrześcijan zamieszkujących ten kraj, niemających nic wspólnego z Hezbollahem. W Egipcie chrześcijanie znaleźli się w środku konfliktu między rządem a radykałami islamskimi. W sierpniu aresztowano dwóch chrześcijańskich aktywistów z Middle East Christian Association, którym zarzucono agresywne wypowiedzi w stosunku do islamu.

W Algierii rząd ograniczył niemuzułmanom swobody w wyznawaniu wiary, co bezpośrednio uderzyło w chrześcijan zamieszkujących ten kraj. Jakie kroki Komisja podjęła w celu zwiększenia bezpieczeństwa chrześcijan w regionie? Czy Komisja zamierza zwrócić się do szefów rządów państw, w których problem prześladowań istnieje? Czy Komisja przygotowuje w ramach Euro-Mediterranean Partnership działania mające na celu poprawę sytuacji mniejszości chrześcijańskich w regionie?