Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Nowe regulacje unijne ograniczające wędzenie mogą się odbić na setkach niewielkich firm wędliniarskich. Ich właściciele krytykują Brukselę, że uderza w polską tradycję, ale najwięcej można zarzucić polskiemu resortowi rolnictwa

– Co oni wyprawiają? Chcą nam zakazać wędzenia. Nic nie rozumiem – tak kilka tygodni temu Stanisław Mądry z Liszek komentował wieści o regulacji Komisji Europejskiej dotyczącej m.in. wędzonej żywności. Przepisy przyjęto w 2011 roku, ale ich wymogi wchodzą w życie we wrześniu tego roku.

Jest jeszcze możliwa zmiana regulacji, ale wszystko zależy teraz od europosłów. – Rozmawiałem z europosłem Jarosławem Kalinowskim. Sprawa nie wygląda na prostą, nie możemy liczyć na szybki efekt – nie kryje Bogusław Sonik, eurodeputowany z PO. Sam skierował już zapytanie do KE o możliwość zmiany rozporządzenia. – Sprawdzaliśmy też i okazuje się, że Komisja nie przesłała do Europarlamentu informacji o tym rozporządzeniu, choć powinno tak się stać – wyjaśnia w odpowiedzi na pytanie, dlaczego nie interweniował wcześniej. Jest członkiem komisji parlamentarnej, która zajmuje się bezpieczeństwem żywienia. Sonik liczy na to, że uda się jeszcze opóźnić wejście w życie rozporządzenia.

czytaj więcej w:

Źródło: „Gazeta Wyborcza”, 13 stycznia 2014