Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

12 lipca 2011, 22:00

1310559903

We wtorek rozpoczęły się wysłuchania 18 polskich ministrów w ramach przejęcia przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Ministrowie, którzy do końca roku będą kierować poszczególnymi unijnymi radami, przedstawią eurodeputowanym sektorowe priorytety prezydencji.

W dniu rozpoczęcia wysłuchań przed deputowanymi odpowiadali m.in. ministrowie: infrastruktury, gospodarki, rolnictwa i rozwoju wsi, rozwoju regionalnego, pracy, spraw wewnętrznych oraz sprawiedliwości. W dniu dzisiejszym natomiast, priorytety polskiej prezydencji przedstawią jeszcze ministrowie: środowiska, edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego, kultury i dziedzictwa narodowego, sportu i turystyki.

Komisja Rozwoju Regionalnego przesłuchała Elżbietę Bieńkowską. Zarówno eurodeputowani jak i polska minister oczekują na szczegóły propozycji Komisji Europejskiej w sprawie wieloletniego budżetu na lata 2014-2020. Liczby i kategorie wydatków są już wprawdzie gotowe, ale nadal pewne kwestie budzą wątpliwości. Doprowadzenie do uchwalenia budżetu jest jednym z najważniejszych zadań polskiej prezydencji.