Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

29 lipca 2009, 22:00

1248960449

Prostsze etykietowanie środków zapobiegających poparzeniom i rakowi skóry: takie wymagania Unia stawia tego lata producentom kosmetyków. Co roku, prawie sześćdziesiąt tysięcy Europejczyków zapada na raka skóry. Badania potwierdzają, że za tą chorobę odpowiada często nadmierna ilość słońca. Dlatego musimy lepiej poznać sposoby, które pozwolą zabezpieczyć naszą skórę przed szkodliwą dawką słonecznego światła.

Większość Europejczyków ma jasną karnację – bardziej wrażliwą na słońce. Otwarte granice i rosnąca zamożność naszych społeczeństw sprawiają, iż mieszkańcy chłodniejszych krajów Europy, takich jak Polska, coraz częściej spędzają wakacje w gorętszym klimacie.

Gorzej niż miejscowi potrafimy chronić się przed zgubnym wpływem południowego słońca i często, wylegując się na tropikalnej plaży bagatelizujemy ryzyko zachorowań. Tymczasem lekarze są niemal pewni, że najgroźniejsza forma raka skóry, czerniak złośliwy, rozwija się głównie pod wpływem silnych dawek promieniowania słonecznego.

Przejrzyste etykiety

Komisja Europejska zatwierdziła nowy sposób oznaczania kosmetyków z filtrem UV, który ma być stosowany przez producentów juz tego lata:

• ochrona niska – faktor 6 – 10

• ochrona średnia – faktor 15, 20 i 25

• ochrona wysoka – faktor 30 – 50

• ochrona bardzo wysoka – faktor 50+

Czy wiesz, że…

• Należy smarować skórę kremami ochronnymi nawet w pochmurny dzień: chmury przepuszczają ok.90% promieni UV

• Wcale nie jesteś bezpieczny podczas pływania: na głębokości pół metra dociera aż 40% promieniowania UV

• Nawet kremy z wysokim filtrem nie zapewniają nam całkowitej ochrony przed szkodliwym działaniem promieni UV

Dzięki prostszym oznaczeniom zmniejszy się liczba osób z poparzeniami skóry i przypadków zachorowań na raka skóry. Nie możemy też zapomnieć o stosowaniu odpowiedniej ilości kremu ochronnego: 36 gramów (6 łyżeczek stołowych) na całe ciało. Po każdym kontakcie z wodą powinniśmy ponownie posmarować ciało kremem ochronnym. Nie powinniśmy jednak zbyt długo pozostawać na słońcu, gdyż nawet pomimo ochrony, promieniowanie UV działa negatywnie na naszą skórę.

więcej czytaj na www.europarl.europa.eu