Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Podczas rozpoczętej właśnie sesji plenarnej w Strasburgu eurodeputowani zajmą się kwestią bezpieczeństwa nuklearnego. Pod głosowanie zostanie poddana rezolucja, która będzie wymagać od operatorów elektrowni jądrowych wprowadzenia wszelkich niezbędnych zabezpieczeń, które zostaną zarekomendowane na podstawie stress – testów.

Awaria elektrowni jądrowej w Czarnobylu, jak również i ostatnia w Fukuszimie okazały się poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzi.

24 stycznia 2013 r. członkowie komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii wezwali w przyjętym projekcie rezolucji, do dokonania usprawnień w systemach bezpieczeństwa w siłowniach działających w państwach wspólnoty, zaznaczając, że koszty ich uaktualnienia powinny zostać pokryte przez operatorów elektrowni, a nie podatników.

Według eurodeputowamych nowa regulacja powinna znacznie zwiększyć bezpieczeństwo w zakresie energetyki jądrowej. Warto bowiem dodać, że ostatnie testy wytrzymałościowe przeprowadzone na 145 reaktorach w 15 państwach członkowskich, wykazały, że niemal większość z nich wymaga wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń.