Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Wystąpienie podczas sesji plenarnej PE. Strasburg

25. października 2005

Bogusław Sonik (EPP-ED):

Panie Przewodniczący! Chciałbym zaapelować o podjęcie działań w związku z krzywdzącą nagonką mediów duńskich na polskich eksporterów produktów rolnych do Danii.

Sprawa dotyczy publicznych, niepotwierdzonych oskarżeń o sprzedaż do Danii rzekomo zepsutych malin zawierających rzadkiego wirusa wywołującego zatrucie żołądkowe. Media duńskie, uzurpując sobie rolę sędziego stwierdziły, że w wyniku spożycia deseru malinowego zmarło pięć osób, a blisko tysiąc uległo zatruciu. O absurdzie tych zarzutów świadczy m.in. fakt, że te same maliny, z tych samych przedsiębiorstw były eksportowane do Belgii, Czech, Francji, Niemiec, Szwecji, Rosji i USA – w żadnym przypadku nie stwierdzono zatruć. Co więcej, szczegółowe kontrole w oskarżonych przedsiębiorstwach wykazały, że produkcja malin odbywała się w warunkach wzorcowych.

Władze polskie sugerowały Duńczykom zawieszenie handlu, gdyby faktycznie maliny były trujące, ale władze duńskie nie podjęły tego tematu. Całkowicie nie zrozumiała jest również cicha, publiczna zgoda władz duńskich, które do dzisiejszego dnia nie podjęły absolutnie żadnych działań i nie zdementowały kłamliwych oszczerstw.