Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

28 czerwca 2012, 14:15

Szczyt%20ue_28_06_2012

Przewodniczący PE Martin Schulz wygłosi przemówienie na dzisiejszej inauguracji posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli. W swoim wystąpieniu wezwie do „przełomowego oznaczenia początku końca kryzysu” i zwróci uwagę na potrzebę „natychmiastowych bardzo konkretnych działań, aby uniemożliwić kryzysowi wymknięcie się spod kontroli”. Później, wraz z szefami państw członkowskich weźmie udział w konferencji prasowe, którą będzie można obejrzeć na żywo o godz. 16.30 na stronie PE.

To kolejne spotkanie szefów rządów skupione wokół kryzysu. Przewodniczący Van Rompuy w swoim liście zapraszającym zaznaczył, że Rada „sygnalizuje w sposób jasny i konkretny, że robi wszystko co potrzebne w reakcji na kryzys”. W agendzie rozpoczynającego się spotkania m.in. wymiana poglądów nt. zaleceń i działań, jakie należy podjąć na poziomie krajowym aby poprowadzić państwa członkowskie przez reformy strukturalne i polityki zatrudnienia.

Rada Europejska odbędzie również pierwszą istotną dyskusję na temat wieloletnich ram finansowych 2014-2020 na podstawie schematu negocjacyjnego sporządzonego przez trwającą prezydencję. Można oczekiwać, że w trakcie szczytu zatwierdzony zostanie harmonogram prac negocjacyjnych.

Przedstawiciele państw porozmawiają również o tym jak Unia może pogłębić stosunki handlowe i inwestycyjne z kluczowymi partnerami.