Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

9 lutego 2009, 23:00

„Unia da pieniądze na leczenie netoholizmu 

Rozmowa z europosłem PO Bogusławem Sonikiem o obchodzonym dzisiaj Dniu
Bezpiecznego Internetu

Parlament Europejski przyjął na lata 2009-2013 program „Bezpieczny internet”. Na jego realizację przeznaczono 55 mln euro. W jaki sposób będzie zwiększane bezpieczeństwo w sieci?
– Program ma na celu zwalczanie przestępczości internetowej oraz niwelowanie treści, które są niezgodne z prawem i promują m.in. pornografię, przemoc czy działania rasistowskie. W krajach UE utworzone zostaną punkty kontaktowe, w których będzie można zgłaszać szkodliwe zachowania zaobserwowane w internecie. Miejsca te będą otwierane po to, żeby zwiększyć świadomość społeczną na temat zagrożeń, dlatego nauczyciele i rodzice będą mogli tutaj otrzymać porady, jak bezpiecznie się poruszać w sieci, na co uważać. Chcemy również zwrócić uwagę na nowe zjawisko, które coraz bardziej przybiera na sile – netoholizm. Okazuje się, że na uzależnienie od internetu narażonych jest od 5 do 10 proc. internautów.
Na razie w Polsce brakuje ośrodków, które oferowałyby specjalistyczną pomoc dla netoholików. Często są oni objęci programem leczenia alkoholików bądź hazardzistów…
– Rzeczywiście, świadczenie takiej pomocy nie jest jeszcze u nas popularne. Taki rodzaj uzależnienia został wpisany na listę chorób psychicznych dopiero w 2004 roku. Najbardziej narażone są dzieci i młodzież. W internecie rozmawiają na czatach, godzinami grają w gry interaktywne…”

Źródło: Dziennik Polski, 10 lutego 2009

Załączniki

https://boguslawsonik.pl/wp-content/uploads/2022/10/2009_02_10_DP_UNIA_DA_PIENIADZE_NA_LECZENIE_NETOHOLIZMU.pdf