Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Od miesięcy zapowiadana przez Komisję Europejską inicjatywa dot. węglowodorów niekonwencjonalnych, najprawdopodobniej przyjmie kształt dyrektywyDo tych informacji dotarł europoseł Boguslaw Sonik powołując się na źródła z dyrekcji ds. środowiska w Komisji Europejskiej (DG ENVI).  

– DG ENVI jest zdeterminowane, aby gaz łupkowy objąć europejskimi ramami legislacyjnymi, propozycja tekstu krąży już w Komisji i w najbliższych dniach będzie przedstawiona do konsultacji innym dyrekcjom generalnym. Ocena wpływu, zwraca uwagę główne na kwestie dotyczące chemikaliów, konstrukcji odwiertu i recyclingu wody – poinformował Sonik (PO).  

– Teraz wszystko zależy od argumentacji i siły przebicia pozostałych Komisarzy: ds. Energi i Konkurencyjności oraz krajów członkowskich czy zdołają na tym etapie zatrzymać tę inicjatywę – komentuje Sonik.  

– Liczę na to że, oprócz aspektów środowiskowych w ostatecznej decyzji zostaną wzięte pod uwagę argumenty dot. cen energii, konkurencyjności europejskiego przemysłu i bezpieczeństwa energetycznego Europy, które były przecież mocno akcentowane przez Przewodniczącego Barroso podczas ostatniego wystąpienia na sesji w Strasburgu – powiedział Sonik.