Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

29 listopada 2006, 23:00

Szp
Bogusław Sonik wraz z przewodniczącym EPP-ED – Hansem Gertem Poettringiem

Z inicjatywy posła Bogusława Sonika eurodeputowani ze wszystkich krajów Unii mieli okazję zapoznać się z polskimi tradycjami świąt Bożego Narodzenia. Specjalna prezentacja odbyła się 5 grudnia w brukselskim gmachu Parlamentu Europejskiego. O organizację uroczystości zatroszczyło się Województwo Małopolskie i Muzeum Etnograficzne w Krakowie.

Podczas pokazu została zaprezentowana Szopka krakowska ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, którą wykonał Stanisław Paczyński (1923-2002). Twórca jest jednym z najbardziej uznanych szopkarzy „amatorów, jego dzieła zyskiwały uznanie u widzów i zdobywały pierwsze nagrody. Szopka prezentowana w Brukseli jest dziełem zgłoszonym na konkurs szopek krakowskich w 1986 roku. Złożona z wielu elementów, odwzorowuje m.in. wieżę Zegarową Katedry na Wawelu, wyższą wieżę Katedry Mariackiej a także budynki imitujące Bramę Floriańską. Nie zabrakło także Lajkonika oraz kwiaciarek oraz innych postaci na stałe wpisanych w obraz Rynku Głównego.

Oprócz szopki europosłowie mogli podziwiać tradycyjną polską choinkę, którą przyozdobią jabłka, orzechy, oraz specjalne ozdoby wykonane z opłatków tzw. światy.

W uroczystości udział wzięli między innymi przedstawiciele Komisji Europejskiej, Ambasadorowie rezydujący w Brukseli, Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego oraz parlamentarzyści ze wszystkich ugrupowań.

Poseł Sonik w swoim wystąpieniu powiedział, że taka akcja jest organizowana w PE po raz drugi oraz przypomina wszystkim Europejczykom o wspólnych korzeniach chrześcijańskich.