Po całonocnych próbach osiągnięcia wstępnego porozumienia, szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy przedstawił przywódcom nową propozycję budżetu UE na lata 2014-2020. Przewiduje ona dalsze cięcia w stosunku do jego listopadowej propozycji o ok. 12 mld euro, co w efekcie oznaczałoby 960 mld euro w zobowiązaniach oraz 908 mld euro w płatnościach. Co istotne w nowej propozycji Przewodniczącego RE zostałby utrzymany limit dostępu do środków polityki spójności, co może oznaczać, że Polsce przypadnie z tej polityki ok. 72,8 mld euro – czyli tyle samo ile przewidywała listopadowa propozycja.

 Dodajmy, że nowa propozycja zakłada środki na politykę rolną w wys. ok. 373,5 mld euro, z czego ok. 277,8 mld euro na dopłaty bezpośrednie i tzw. środki rynkowe. Oznacza to wzrost środków przeznaczonych na rolnictwo o ok. 1,2 mld euro względem projektu z listopada.

W swojej propozycji Van Rompuy założył także dodatkowy względem listopadowego projektu 1 mld euro oszczędności na unijnej administracji.

Szczyt rozpoczął się z 5 godzinnym opóźnieniem, szefowie państw i rządów rozmawiali w mniejszych grupach i dwustronnie. Aktualnie trwa przerwa w obradach przeznaczona na poprawki redakcyjne w projekcie, prace mają być wznowione w południe.

Jak donoszą źródła PAP w Brukseli, możemy z ostrożnym optymizmem patrzeć w na przebieg negocjacji  – Po dobie budżetowych rozmów w Brukseli, unijni urzędnicy sądzą, że przywódcy UE mogą osiągnąć porozumienie ws. budżetu na lata 2014-20 na podstawie przedstawionej nad ranem propozycji Van Rompuya. Nie wygląda, by ktoś miał zerwać rozmowy – mówią źródła.

więcej o szczycie znajdą Państwo tutaj i tu, a także wypowiedź Posła Sonika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *