Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

13 października 2011, 22:00

1318588705

Dzisiaj w Pradze rozpoczął się szczyt Grupy Wyszehradzkiej, w którym weźmie udział premier Donald Tusk. W trakcie jego trwania omówione zostaną kwestie budżetu unijnego, polityki energetycznej oraz zbliżającego się szczytu Rady Europejskiej.

Polsce zależy, aby kraje Europy Środkowej pojechały na szczyt Rady Europejskiej ze wspólnie sformułowanym stanowiskiem w zakresie kształtu przyszłego budżetu Unii Europejskiej oraz polityki spójności. Nasz kraj udzieli wynegocjowanym ustaleniom cichego poparcia, choć nie będzie mógł się pod nimi oficjalnie podpisać, ponieważ jako organ przewodniczący pracom UE, pełni rolę arbitra.

Premier Donald Tusk będzie rozmawiał na szczycie również o współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, oraz o polityce energetycznej  zwłaszcza w kontekście korytarza gazowego północ-południe, łączącego terminal w Świnoujściu z planowanym terminalem w Chorwacji. Dodatkowo zebrani premierzy poruszą kwestie związane z programem Partnerstwa Wschodniego.

W spotkaniu grupy uczestniczyć będą oprócz Donalda Tuska także premierzy Węgier i Czech, nie wiadomo jeszcze, czy w szczycie weźmie udział premier Słowacji, ponieważ Bratysława przeżywa kryzys polityczny. (Źródło: PAP)