Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Parlament Europejski, StrasburgPrzed nami kolejna sesja plenarna PE w Strasburgu. Podczas posiedzenia plenarnego zostanie poruszonych wiele kluczowych kwestii m.in. rekomendacje PE w związku z listopadowym szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Przebieg obrad mogą Państwo obserwować na bieżąco na stronie Parlamentu Europejskiego. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z przedstawionymi poniżej wybranymi agendami.Wolności Obywatelskie, Sprawiedliwość i Sprawy Wewnętrzne (LIBE) – w poniedziałek, 21. października będą głoswane raporty odnośnie rozporządzenia i dyrektywy o ochronie danych osobowych. Komisja będzie głosowała również nad mandatem negocjacyjnym do prowadzenia rozmów z Radą w tym zakresie.Sprawy Gospodarcze i Monetarne (ECON) – w ramach szerszego pakietu legislacyjnego, aby odbudować zaufanie konsumentów na rynkach finansowych, członkowie komisji będą głosować nad sprawozdaniem w sprawie kluczowych dokumentów informacyjnych dla produktów inwestycyjnych. Głsowanie będzie miało miejsce 21 października.Handel Międzynarodowy (INTA) – raport legislacyjny komisji w sprawie egzekwowania reguł handlu międzynarodowego będzie omawiany przez Parlament Europejski podczas sesji plenarnej  21 października. Celem proponowanych przepisów jest ustanowienie  instrumentu umożliwiającego UE  przeprowadzenie szybkiego odwetu handlowego w przypadku partnerów handlowych, którzy nie szanują  międzynarodowych orzeczeń handlowych. Głosowanie odbędzie się w środę, 23 października.Rozwój (DEVE) – Parlament omówi trzy kwestie, w sprawie których komisja  przedstawiła swoje opinie: budżet na 2014 rok (głosowanie w środę, 23 października), zdrowie seksualne (głosowanie we wtorek, 22 pażdziernika) oraz prawa  człowieka w regionie Sahelu (głosowanie we wtorek, 22 pażdziernika).
W tym tygodniu:
Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie – stanowisko PEPe%20strasburgW środę, 23 października Parlament Europejski zagłosuje nad projektem rezolucji o postępach krajów objętych Europejską Polityką Sąsiedztwa. W dokumencie znajdą się rekomendacje Parlamentu Europejskiego związane z decyzjami, które mają nastąpić na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Dzień wcześniej, tj. we wtorek, odbędzie się natomiast debata plenarna na ten temat z udziałem komisarza UE ds. sąsiedztwa i polityki rozszerzenia Stefana Fulego.
Mandat PE na konferencję klimatyczną w WarszawieCop19%20-%20logo_podpisanePrzypomnijmy, że do rezolucji na konferencję klimatyczną COP 19 wpisane zostały niekorzystne dla Polski zapisy odnośnie nowych celów redukcji emisji CO2.Przyjęte poprawki mówią o redukcjach emisji na poziomie 30% do roku 2020, oraz 50% do roku 2030. W tekście pojawia się również propozycja nowych, dodatkowych źródeł finansowania na działania związane ze zmianą klimatu po roku 2013. Zapisy te mają szansę upaść podczas obecnej sesji plenarnej w trakcie wtorkowego głosowania planarnego w Strasburgu. Rezolucja jest jednak niewiążąca. Konferencja klimatyczna ONZ będzie miała miejsce w Warszawie w dniach 11-22 listopada br.
Batalii o unijny budżet ciąg dalszy…Euro_european%20union%202012%20pe-epW środę, 23 października europosłowie będą głosowali stanowisko Parlamentu Europejskiego odnośnie budżetu UE na 2014 rok. Posłowie nie zgadzają się na cięcia zaproponowane przez Radę, gdyż w ich przekonaniu uderzają one w konkurencyjność, zatrudnienie i rozwój, jak i działania zewnętrzne.Parlament gotowy jest do odrzucenia cięć zaproponowanych przez Radę w wydatkach na wzrost i zatrudnienie podczas głosowania nad budżetem UE na rok 2014 –  w środę, 23 października. Podobnie stać się może z cięciami Rady w wydatkach na pomoc humanitarną dla Bliskiego Wschodu oraz uchodźców. Natomiast budżet samego Parlamentu zostanie znacznie ograniczony. Raport PE zakłada cięcia w kosztach administracyjnych PE o blisko 10 milionów euro w porównaniu do kwoty przedłożonej przez Komisję Europejską. Parlament proponuje budżet w wielkości 142,6 miliardów euro w zobowiązaniach oraz 136,1 miliardów w płatnościach.
Aung San Suu Kyi odbierze Nagrodę Sacharowa po 23 latach!Sakharov_european%20union%202011%20pe-ep_modyfikowana22 października (wtorek), po 23 latach oczekiwania, nagrodę Sacharowa odbierze birmańska działaczka opozycyjna i polityk Aung San Suu Kyi.PE wielokrotnie występował w jej obronie, a symbolicznym przypomnieniem były rozwieszone na budynkach PE bannery z hasłem „uwolnić Aung San Suu Kyi „. Dziś, po  latach wymuszonego przez juntę aresztu domowego, laureatka może cieszyć się wolnością. Aung San Suu Kyi została również wybrana do Parlamentu Birmy. W poniedziałek wieczorem laureatka Nagrody Sacharowa będzie gościem komisji spraw zagranicznych PE.
Wydarzyło się:
Grupa z Małopolski i Świętokrzyskiego w PE!Kroes-701813. października z Krakowa do Brukseli wyruszyła  grupa 39 uczestników wyjazdu studyjnego, którzy na zaproszenie Posła Bogusława Sonika mogli odwiedzić Parlament Europejski i osobiście porozmawiać z Panem Posłem o jego działalności na forum UE.Program wyjazdu był bardzo bogaty i atrakcyjny. Oprócz wizyty w PE uczestnicy zwiedzili z przewodnikiem brukselskie stare miasto, byli w interaktywnym Parlamentarium, udali się do urokilwej Brugii i na własne oczy zobaczyli monumentalny model kryształu żelaza – Atomium.Mamy nadzieję, że Bruksela na długo zapadnie wszytskim w pamięci!Fotorelację z wyjazdu studyjnego znajdą Państwo tutaj.
Co dalej z siedzibą PE w Strasburgu?Członkowie komisji konstytucyjnej PE przegłosowali w poniedziałek, 14. paździenika  rezolucję otwierającą drogę do utrzymania tylko jednej siedziby Parlamentu zamiast dotychczasowych trzech. Zdaniem europosłów o funkcjonowaniu, a więc też o miejscu obrad, powinien decydować sam Parlament Europejski, a nie państwa członkowskie. Aby było to możliwe konieczne są jednak zmiany traktatowe.Przypomnijmy, że obecnie Parlament Europejski ma główną siedzibę w Strasburgu, gdzie odbywa się większość sesji plenarnych. Komisje parlamentarne obradują w Brukseli, a sekretariat generalny znajduje się w Luksemburgu. Więcej >
Będą dotacje na polski transport!Dobra wiadomość dla naszego kraju. Komisja Europejska wybrała 9 korytarzy, które według niej są kluczowe dla rozwoju europejskiego transportu i przeznaczyła na nie 26 miliardów euro z unijnego budżetu do 2020 roku. Prawdopodobnie  przez Polskę będą przebiegały dwa z nich. Oznacza to co najmniej 4,5 miliarda euro dla Polski na europejskie połączenia kolejowe, drogowe i rozbudowę portów.Korytarze transportowe mają  połączyć Wschód z Zachodem. Do tej pory kraje członkowskie skupiały się na własnych projektach narodowych, a nie transgranicznych, czyli tych, które łączyły ich z sąsiadami.Mimo, że dla Polski zarezerwowano jak na razie prawie 4,5 miliarda euro,  możemy liczyć na więcej. Chodzi o dofinansowanie projektów z unijnego budżetu, nawet do 85 procent, w ramach korytarzy: Bałtyk-Adriatyk oraz Morze Północne-Bałtyk. Wśród nich jest budowa nowych połączeń, albo modernizacja już istniejących. Bruksela wskazała między innymi na połączenia kolejowe z Warszawy do Berlina i do Tallina, także na graniczne odcinki drogi Via Baltica.