Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

9 – 12.12.2013 – tydzień obrad plenarnych Parlamentu Europejskiego w StrasburguSesja_plenarna_mniejszyParlament Europejski, StrasburgW nadchodzącym tygodniu w Strasburgu Posłowie  będą debatować na posiedzeniu plenarnym. Jak zawsze obrady mogą Państwo  śledzić na stronie internetowej PE. Zapraszamy do zapoznania się z poniżej zamieszczonymi agendami.Sprawy Gospodarcze i Monetarne (ECON) – 9 grudnia odbędzie się głosowanie w sprawie ustawodawstwa dotyczącego struktury systemu finansowego w kontekście relacji pomiędzy przedsiębiorstwami niefinansowymi i sektorem finansowym.Wolności Obywatelskie, Sprawiedliwość i Sprawy Wewnętrzne (LIBE) – 9 grudnia komisja będzie głosować nad raportem ws. nadzoru zewnętrznych granic morskich, w kontekście współpracy agencji Frontex. Dyskusje będą również dotyczyły tematu elektronicznego nadzoru obywateli, uwzględniając niedawny komunikat Komisji Europejskiej dotyczący relacji ze Stanami Zjednoczonymi oraz rezolucji Rady Europy na temat bezpieczeństwa narodowego.Rybołówstwo (PECH) – w dniach 9-10 grudnia komisja skupi się na zmianach we wspólnej organizacji rynków produktów rolniczych i ryb. Odbędzie się także głosowanie w sprawie raportu dotyczącego Rybołówstwa Północnoatlantyckiego i umowy o partnerstwie z Marokiem w sprawie połowów.Sprawy Zagraniczne (AFET) – podczas najbliższego spotkania, które odbędzie się 9 grudnia dyskutowana będzie rezolucja PE dotycząca raportu Komisji Europejskiej na temat postępu Turcji w kontekście ewentualnej akcesji. Raport KE obejmuje okres między październikiem 2012 a wrześniem 2013 roku.
W tym tygodniu:
Backloading ponownie w StrasburguSprawa backloadingu, tj. zawieszenia handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, ponownie wraca pod głosowanie.
Należy się spodziewać, że wejście w życie zaostrzonych przepisów dotyczących backloadingu może istotnie odbić się na polskiej gospodarce, która do tej pory bazowała głównie na węglu. Jednym z następstw tej sytuacji będzie też zapewne wzrost cen energii, co w świetle kryzysu ekonomicznego, z jakim mamy do czynienia, nie jest wymarzonym scenariuszem.Więcej >
Światło dla UkrainyPlakat%20fbJuż w najbliższą środę polscy i ukraińscy studenci wyślą do nieba ponad 100 niebiesko-żółtych lampionów w ramach solidarności z Ukrainą.

Swój patronat nad akcją Młodych Demokratów objął Poseł Bogusław Sonik.

Puszczanie lampionów będzie miało miejsce na Krakowskich Błoniach  (pod kamieniem – obok stadionu Wisły) w środę, 11.grudnia o godz. 19:00. Zapraszamy! 
Medale dla Joanny i Jana Słowińskich!_dsc702611 grudnia w Małopolskim Ogrodzie Sztuki Joanna i Jan Słowińscy  odbiorą odznaczenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o które wnioskował Poseł Bogusław Sonik.Dzięki staraniom i inicjatywie Posła Bogusława Sonika podczas koncertu Joanna Słowińska odbierze medal Gloria Artis Zasłużony Kulturze, a jej mąż odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej. Poseł Sonik wystąpił o uhonorowanie Państwa Słowińskich ze względu na ich znaczący wkład w rozwój polskiej kultury.Oprócz wręcznia odbędzie się koncert promujący najnowszą album Słowińskich, pt. „Archipelag”.
PE omawia wyniki szczytu Partnerstwa Wschodniego w WilniePe%20strasburgWe wtorek, 10. grudnia w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata o sytuacji na Ukrainie w kontekście wydarzeń, które nastąpiły po umiarkowanym sukcesie Partnerstwa Wschodniego.Parlament wyrazi w dokumencie solidarność ze społeczeństwem obywatelskim Ukrainy protestującym od dwóch tygodni na Euromajdanach w całym kraju, a także potwierdzi gotowość Unii do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, o ile władze ukraińskie wyrażą wolę dalszej integracji z UE.
Przyznanie nagrody filmowej LuxW środę w Parlamencie Europejskim podczas sesji plenarnej w Strasburgu odbędzie się uroczystość wręczenia nagrody filmowej Lux.W tym roku w finale konkurują trzy filmy: włoski film „Miele”, belgijski „W kręgu miłości” oraz brytyjski „Olbrzym Samolub”.Nagroda Parlamentu Europejskiego LUX ma zwrócić większą uwagę na kino europejskie i pobudzić debatę o wartościach europejskich i aktualnych problemach społecznych. Wyróżnienie jest przyznawane corocznie na podstawie głosów eurodeputowanych. Laureat nagrody ma zagwarantowane napisy filmowe w 23 językach urzędowych UE oraz wersje dla osób niedowidzących lub z wadami słuchu. Oprócz tego LUX jest zachętą dla promocji filmu w całej UE.
Wydarzyło się:
Potrzeba ukraińskiej „Solidarności”Polecamy felieton Posła Sonika, który ukazał się na portalu RMF24:”Ukraińskie elity polityczne, które wyniosła Pomarańczowa Rewolucja w 2004 roku, zawiodły. Roztrwoniły nadzieję we wzajemnych sporach i walkach. Juszczenko i Tymoszenko po zwycięskich wyborach szybko zajęli się wzajemnym zwalczaniem. Otworzyło to drogę do władzy dla Janukowycza...”Pełna wersja tekstu dostępna tutaj.
Zielona księga dla klimatu i energiiPe_bruksela_iiW poniedziałek, 2 grudnia odbyło się wspólne posiedzenie komisji ENVI i ITRE dotyczące „zielonej księgi” w sprawie ram polityki w zakresie klimatu i energii do roku 2030. Podczas spotkania starano się odpowiedzieć na pytanie, jaki powinien być kształt nadchodzącej polityki.Polityka ta musi mieć charakter długofalowy z racji długiego procesu inwestycyjnego w energetyce, jak i prowadzenia polityki w poszczególnych krajach członkowskich. W tej polityce istotne jest pogodzenie trzech niezwykle istotnych kwestii, mianowicie: zrównoważonego rozwoju (w tym przeciwdziałanie zmianom klimatycznym), bezpieczeństwa dostaw energii oraz konkurencyjności unijnej gospodarki na arenie globalnej. Obecni na sali podkreślali istotność każdego z tych celów. Jednocześnie jednak temat nie jest pozbawiony kontrowersji.Posłowie mają czas na osiągnięcie kompromisów do 12 grudnia, zaś na luty przewidziane jest głosowanie na sali plenarnej w Strasburgu.Więcej na ten temat znajdą Państwo tutaj.
Ruszyła piąta edycja naboru na staż w Brukseli!K%c3%b3ko_sta%c5%bc_jpgUwaga!!! Uwaga!!!  Rusza kolejna edycja naboru na staż!!! To już ostania szansa, aby w tej kadencji Parlamentu Europejskiego zostać stażystą Posła do PE Bogusława Sonika!Jeśli interesujesz się tematyką europejską i chciałbyś dowiedzieć się jak funkcjonuje Parlament Europejski ta propozycja jest skierowana właśnie do Ciebie! A może  planujesz swoją karierę i chciałbyś sprawdzić się w praktyce w dynamicznej i wymagającej pracy? Aplikuj na organizowany już po raz piąty staż praktyczny w Biurze Poselskim Posła Bogusława Sonika w Brukseli.Szczegółowe informacje na temat naboru dostępne tutaj.
Zbiórka dla Burka – kolejna edycja!148152_501971516409_4156372_nWzorem zeszłego roku ruszamy z zimową akcją „Zbiórka dla Burka”!!!Chciałbym, żeby wszystkie psy i koty były tak szczęśliwe jak moja Paris! Kolejny raz organizuję zbiórkę dla Krakowskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Zachęcam do przynoszenia karmy dla zwierząt i koców, które pomogłyby naszym czworonożnym przyjaciołom przetrwać zimę. Lista potrzebnych rzeczy dostępna jest na stronie schroniska:
http://www.schronisko.krakow.pl/Nasze_potrzeby,_czyli_jak_pomóc/
Dary będą przyjmowane od 3 do 20 grudnia codziennie w godzinach pracy mojego biura poselskiego (9.00-17.00) przy ulicy Kanoniczej 12.

Serdecznie zachęcam do wzięcia udziału w akcji i kliknięcia „Wezmę udział” w specjalnie z tej okazji utworzonym wydarzenia na Facebooku!
Bogusław Sonik
48. numer Biuletynu Europejskiego!Biuletyn%20(2)Zapraszamy Państwa serdecznie do lektury 48. numeru Biuletynu Europejskiego, który ukazał się  w tym tygodniu. W materiale  można znaleźć wiele ciekawych artykułów i podsumowań.W najnowszym numerze chcemy zaprezentować Państwu interesujący felieton Posła Bogusława Sonika. Gościem numeru będzie także Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej – Wojciech Cetnarski, z którym porozmawiamy o  wyzwaniach stojących przed Polską i całą Europą w ramach wykorzystywania Odnawialnych Źródeł Energii.W materiale prezentujemy również artykuł podsumowujący ustalenia szczytu klimatycznego, który niedawno zakończył się w Warszawie.
W nowym Biuletynie można również znaleźć zaproszenie do kolejnej edycji naboru na staż praktyczny w Brukseli w biurze Posła do Parlamentu Europejskiego Bogusława Sonika.Zaprosimy Państwa także do lektury stałych sekcji – Brukseli Online oraz najciekawszych wydarzeń z województw Małopolskiego i Świętokrzyskiego.Polecamy również lekturę poprzednich Biuletynów !