Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

20 maja w  Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się debata pomiędzy europosłem Bogusławem Sonikiem, a Posłem Prof. Krzysztofem Szczerskim z PIS. Goście przybyli na zaproszenie  Zarządu Oddziału krakowskiego Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Temat debaty rozgrywał się wokół pytania „Europa, ale jaka?”

Poseł Sonik w swoim przemówieniu przytoczył przyczyny kryzysu gospodarczego w Europie. Wspomniał także o tym, że nurtem rozwoju UE będzie silniejsza federalizacja w kierunku unii politycznej i współpracy w obronie. Odniósł się także do tendencji antyeuropejskich, które wywołane są  rzekomą nadmierną unijną legislacja. Parlamenty krajowe umywają racę i obwiniają o wszystko Bruksele.  Pojawił się także temat Ukrainy. Europoseł podkreślił, że wydarzenia na wschodzie powinny wymusić wspólną politykę energetyczną. A nakładanie twardych sankcji, będzie wyzwaniem dla kolejnej kadencji. 

Zaproszeni goście pytali europosła o przyszłość pakietu klimatycznego i jak daleko mogą posunąć się unijne regulacje w tej sprawie. Wyjaśniono kilka nieporozumień jakie wynikają z zapisów pakietu. Sonik przedstawił także podejście Polski do tematu redukcji dwutlenku węgla, zakładające, że nie można podejmować żadnych decyzji bez globalnego porozumienia w tej sprawie oraz bez dokładnego wyliczenia kosztów redukcyjnych dla każdego kraju.

Galeria