Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

22 sierpnia 2010, 22:00

„Spotkajmy się po trzydziestu latach
ROZMOWA. Bogusław Sonik, poseł PO do Parlamentu Europejskiego, prezes stowarzyszenia „Maj 77”, organizator pikniku „Wolni i Solidarni”

W Gdańsku i w Warszawie uroczystości z okazji 30-lecia powstania „Solidarności” zostały zaplanowane na 31 sierpnia, w Jastrzębiu na 3 września. W Krakowie – gdzie 30 lat temu strajkowano trochę później i także trochę później, niż np. na Wybrzeżu, powołano wolne związki zawodowe – święto odbędzie się już 29 sierpnia. Czy mamy prawo do tego pierwszeństwa?
– W pewnym sensie tak. Słowo „Solidarność” narodziło się właśnie w Krakowie. Było to 15 maja 1977 r., gdy po śmierci Staszka Pyjasa ogłosiliśmy powstanie niezależnej organizacji studenckiej – Studenckiego Komitetu Solidarności (SKS). Jesteśmy dumni, że wolne związki zawodowe przyjęły tę nazwę. W Parlamencie Europejskim także 31 sierpnia ogłosiliśmy Dniem Wolności i Solidarności. Myślę, że nasze krakowskie święto może stać się zapowiedzią innych uroczystości, a że organizujemy piknik, to tym bardziej niedziela wydaje się odpowiednia. Chcemy, aby na plac Szczepański przyszły całe rodziny…”

Źródło: Dziennik Polski, 23 sierpnia 2010