Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

W dniach 1-3 września z wizytą na Ukrainie przebywał przewodniczący Komisji ds. Współpracy z Polakami i Polonią za Granicą Sejmiku Województwa Małopolskiego Bogusław Sonik. Głównym celem wizyty było uczestnictwo w inauguracji roku szkolnego w polskiej szkole oraz przekazanie pomocy naukowych dla dzieci polonijnych.

Na Ukrainie, podobnie jak w Polsce rok szkolny rozpoczyna się 1 września. Na jego inauguracji w szkole nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie gościł przewodniczący Komisji ds. Współpracy z Polakami i Polonią za Granicą Bogusław Sonik. Po mszy i uroczystej akademii inaugurującej rok szkolny radny Sonik przekazał w imieniu samorządu województwa małopolskiego rzutniki oraz książki do nauki języka polskiego dla dzieci polonijnych. Dar z Małopolski jest efektem wniosku podjętego przez Komisję Sejmiku Województwa Małopolskiego do spraw Współpracy z Polakami i Polonią za Granicą. –Życzę Wam, byście osiągali jak najlepsze wyniki w nauce, i byście byli szczęśliwi i zadowoleni z tego, że macie okazję do kultywowania języka polskiego i polskich tradycji w tak pięknym miejscu-mówił podczas inauguracji roku szkolnego przewodniczący Sonik.
Wizyta obfitowała także w momenty symboliczne. Jednym z nich był hołd złożony przez Bogusława Sonika profesorom lwowskim na miejscu ich kaźni. Podobne wydarzenie miało również miejsce w drugim dniu wizyty, w Czarnym Lesie, gdzie znajduje się miejsce pamięci polskiej inteligencji Stanisławowa, wymordowanej przez Niemców po ich wkroczeniu na te tereny w 1941 r. W Stanisławowie, obecnym Iwanofrankowsku, w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego odbyła się projekcja filmu „Punkt Oparcia”. Produkcja powstała z inicjatywy Bogusława Sonika opowiada o działaniach, jakie w latach 80. Podejmował Parlament Europejski upominając się o wolność dla więźniów politycznych i swobody demokratyczne w krajach bloku wschodniego. Centrum otrzymało również książki do nauki języka polskiego, historii i geografii oraz tablicę multimedialną. Przewodniczący Sonik wręczył je dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego Marii Osidacz, która wiosną tego roku gościła w Krakowie na posiedzeniu Komisji ds. Współpracy z Polakami i Polonią za Granicą.
Spotkania przedstawiciela Sejmiku Województwa Małopolskiego na Ukrainie zostały odnotowane przez media polonijne, m.in. „Kurier Galicyjski”

Źródło www.malopolskie.pl

Galeria