Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Unia Europejska nie doceniła determinacji Rosji w tym, żeby nie dopuścić za wszelką cenę do podpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z UE – mówi w rozmowie z portalem wyborydoparlamentu.eu Bogusław Sonik, poseł PO do Parlamentu Europejskiego.

Czy Pana zdaniem Unia Europejska zrobiła wszystko, co było możliwe, w sprawie Ukrainy?

Teraz należy się skupić bardziej na zarządzaniu kryzysowym niż na retrospektywie tego, jakie zaniechania zostały popełnione. Myślę, że na to oczywiście powinien przyjść czas, należy bowiem zweryfikować sposób prowadzenia europejskiej polityki sąsiedztwa wobec Wschodu.  Na pewno można powiedzieć, że instytucje europejskie nie doceniły znaczenia geopolitycznego podpisania układu stowarzyszeniowego Ukrainy z Unią Europejską i nie doceniły również determinacji Rosji, w tym żeby do tego nie dopuścić za wszelką cenę.

Jakie działania w kwestii ukraińskiej powinna w tym momencie podjąć Unia?

Każde polityczne działania na najwyższym szczeblu są teraz niezbędne. Chodzi również o to, aby wywierać wpływ na Rosję, która w tej chwili pociąga za sznurki, jeśli chodzi o sytuację na Ukrainie i nie chce dopuścić do jej zbliżenia z Zachodem. Podkreślam jednak, że środki polityczne są niezbędne, ale nie są wystarczające. Na pewno należy uruchomić unijne inicjatywy na wszelkich możliwych poziomach, także w takim zakresie jak pomoc humanitarna, medyczna. Należy również zaktywizować partnerstwa pomiędzy polskimi a ukraińskimi regionami.

Pełna treść wywiadu dla portalu  – wyborydoparlamentu.eu  – dostępna tutaj:

Źródło: wyborydoparlamentu.eu, 21 lutego 2014