Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

  1. kwietnia Bogusław Sonik rozmawiał o gazie łupkowym i bezpieczeństwie energetycznym, w internetowym studiu Dziennik.pl.

Polska miała być krajem gazem łupkowym płynącym, tymczasem do rozpoczęcia regularnego wydobycia wciąż bardzo daleko. Czy i jak wpłynie to na naszą sytuację energetyczną? A może w walce o niezależność pomoże nam sam Władimir Putin? Dominika Ćosić rozmawiała z Bogusławem Sonikiem z PO i Konradem Szymańskim z PiS.

W styczniu Komisja Europejska wydała rekomendację dla krajów, które chcą szukać i wydobywać gaz łupkowy. Jest w niej mowa m.in. o tym, że przed rozpoczęciem wydobycia trzeba zbadać jakość i czystość gleby, wody i powietrza, by potem monitorować zmiany. Przede wszystkim jednak jeszcze przed przyznaniem koncesji na wydobycie wydana ma zostać ocena możliwych skutków dla środowiska. Opinia publiczna zaś ma być informowana o wykorzystywanych chemikaliach.

Bogusław Sonik odpowiadał, że ustawa, choć z poślizgiem, została przygotowana. Problem jego zdaniem tkwi gdzie indziej – chodzi o to, że okazało się, iż gaz łupkowy jest w Polsce głębiej niż np. w USA, gdzie złoża często znajdują się zaledwie kilkaset metrów pod ziemią. Mówiąc zaś o przygotowanym przez rząd projekcie ustawy przyznał, że zakłada on przyznawanie ulg podatkowych do 2020 roku tak, by zachęcić inwestorów do wykonywania jak największej liczby odwiertów.

Na pytanie, jak to, co wydarzyło się na Ukrainie, wpłynęło na postrzeganie sprawy bezpieczeństwa energetycznego, Konrad Szymański odpowiedział: Zmiana nastroju jest, zmiana tonu dyskusji się odbyła. To nam bardzo pomogło, ale ja bym poczekał chwilę na fakty. Eurodeputowany PiS dodał przy tym, że jego zdaniem polityka energetyczna może skutecznie odepchnąć Rosję od tej części Europy. Sonik z kolei zwrócił uwagę, że od 2005 roku wraca przeświadczenie o politycznej roli polityki energetycznej. Wraca też idea Jerzego Buzka budowy wspólnoty energetycznej, m.in. wspólnych zakupów gazu, co Konrad Szymański określił jako głęboko nieprzemyślane. – Taki pomysł oznacza, że bylibyśmy jeszcze bardziej zależny od rosyjskiego gazu, tyle że byłby on przekazywany przez niemieckich pośredników

Źródło: