Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

W poniedziałek, 28 września br.  w siedzibie Konsulatu Generalnego Francji i Instytutu Francuskiego w Krakowie odbyła się uroczystość nadania Bogusławowi Sonikowi insygniów  Komandora Orderu Zasługi Francji.

Przypomnijmy, że Bogusław Sonik w latach 80 udał się na emigrację do Francji, gdzie był m.in. korespondentem Radia Wolna Europa. W latach 1990-1996 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Polskiego we Francji oraz Ministra Pełnomocnego Ambasady Polskiej w Paryżu. W tym czasie we współpracy z merostwem Paryża i innych miast Francji organizował prezentacje polskiej kultury i sztuki.

W 1996 po powrocie do kraju objął stanowisko Biura Festiwalowego Kraków 2000, powstałego dla realizacji programu kulturalnego związanego z przyznanym miastu  tytułem Europejskiej Stolicy Kultury roku 2000. Było to wówczas największe w Polsce wydarzenie kulturalne o wymiarze międzynarodowym. Dzisiejsze Krakowskie Biuro Festiwalowe rozwija projekty kulturalne o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim oraz międzynarodowym.

Order został ustanowiony w 1963r. przez ówczesnego Prezydenta Francji Charles’a de Gaulle’a i jest przyznawany przez Prezydenta Republiki zarówno obywatelom Francji, jak innych państw za wybitne zasługi cywilne i wojskowe. Dotychczas orderem zostało odznaczonych 19 Polaków, w tym m.in. Bronisław Geremek, Jan Kułakowski, czy Andrzej Seweryn.

Galeria

Powiązane tematy