Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Biuletyn Europejski:
O gazie łupkowym rozważnie
Na naszej stronie internetowej mamy przyjemność zaprezentować Państwu kolejny, 40. już, numer Biuletynu Europejskiego, tym razem w nowej, interaktywnej formie internetowego czasopisma. W bieżącym numerze m.in. przegląd unijnych prac związanych z gazem łupkowym, infografika o faktach i mitach dot. gazu ze złóż niekonwencjonalnych oraz wypowiedzi ekspertów: Głównego Geologa Kraju oraz Głównego Ekonomisty Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Zapraszamy również do lektury stałych, dobrze znanych sekcji takich jak Bruksela On-line, czy przegląd najciekawszych wydarzeń z województw małopolskiego i świętokrzyskiego. 
Zachęcamy również do subskrypcji Biuletynu. 
Serdecznie polecamy i zapraszamy!Więcej >

W nadchodzącym tygodniu:

5.-8.11.2012 – spotkania Komisji parlamentarnych oraz minisesja w BrukseliPoziome1
Parlament Europejski, Bruksela
W tym tygodniu w Brukseli odbędzie się minisesja plenarna, a poprzedzą ją posiedzenia komisji parlamentarnych. Relację ze spotkań można śledzić na żywo na stronach Parlamentu Europejskiego. A u nas w skrócie, nad czym między innymi debatować i głosować będą eurodeputowani:Transport (TRAN) – we wtorek członkowie Komisji zagłosują nad propozycjami dot. liberalizacji obsługi naziemnej na lotniskach. Przygotowane sprawozdanie to pierwsza od 17 lat rewizja obecnie obowiązującej dyrektywy ws. obsługi naziemnej lotnisk w UE. Posłowie chcą doprowadzić do ujednolicenia wymogów jakościowych.Prawa Człowieka (DROI) – podkomisja Praw Człowieka wspólnie ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy UE organizuje warsztat na temat praw dzieci, który podzielony będzie na trzy panele dotyczące: Konwencji Praw Dziecka, zapobieganiu udziałowi dzieci w konfliktach zbrojnych oraz prawom dzieci w internecie. Wśród panelistów będzie Polski Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, przedstawiciele UNICEF, Rady Europy i Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych a także przedstawiciele organizacji pozarządowych. Warsztaty odbędą się we wtorek o godz. 15.00.Sprawy zagraniczne (AFET) – członkowie Komisji przyjmą we wtorek raport ws. wolności cyfrowej w polityce zagranicznej. Według sprawozdawców UE powinna mieć kompleksową strategię, która określa użycie nowych technologii w działaniach zewnętrznych. Technologie te, przyczyniają się do rozwoju gospodarczego, ale stwarzają też zagrożenie dla ochrony praw człowieka, gdy są używane przez autorytarne reżimy do śledzenia i represjonowania dysydentów.Również we wtorek o godz. 14.oo odbędzie się uroczysta inauguracja wystawy „Nie ma dzieci, są ludzie; prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka” poświęconej postaci i dorobkowi Janusza Korczaka, którego rok obchodzimy. Wystawa została przygotowana przez  biuro Rzecznika Praw Dziecka RP.W czwartek z kolei, w PE odbędą się warsztaty o energii odnawialnej na wewnętrznym rynku energii. Zostanie poruszony m.in. problem kosztów i korzyści z inwestycji i modernizacji sieci energetycznych w kontekście jednolitego rynku europejskiego. Spotkanie rozpocznie się o 14 i potrwa do 16.30.

Energetyczna Mapa Drogowa 2050
Parlament Europejski, Bruksela
Jutro w Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) głosowanie nad opinią ws. dokumentu Komisji Europejskiej, który określić ma przyszłą politykę energetyczną Unii w perspektywie do roku 2050. Właśnie trwają warsztaty pt. „Energetyczna Mapa Drogowa 2050: Polityki Zagraniczne Unii Europejskiej dla Przyszłego Bezpieczeństwa Energetycznego”, której uczestnikami będą  m.in. Jean-Arnold Vinois z Dyrekcji Generalnej ds. Energii Komisji Europejskiej, Gunnar Wiegand, szef dyrektoriatu ds. Partnerstwa Wschodniego, Centralnej Azji i OECD w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych oraz Szymon Polak ze Stałego Przedstawicielstwa Polski przy UE. Opiniodawcą z ramienia AFET jest przewodniczący polskiej delegacji w PE Jacek Jacek Saryusz-Wolski. Głosowanie jutro o godz. 15.00.
Negocjacje ws. budżetu 2013 na finiszu
Parlament Europejski, Bruksela
W najbliższy piątek odbędzie się drugie i zarazem ostatnie spotkanie koncyliacji ws. budżetu UE na 2013. Jego tematem będzie nie tylko różnica w stanowiskach PE i Rady w odniesieniu do budżetu na 2013, ale też budżet korygujący nr 6 na bieżący rok, w ramach którego Komisja wnioskuje o dodatkowe 9 mld euro, z czego 8,3 mld euro na spójność i rozwój obszarów wiejskich oraz 90 mln euro na Erasmusa. Czytaj więcej o projekcie budżetu na przyszły rok.

Wydarzyło się:


Dsc_0709

Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli facebook’ową akcję Posła Sonika na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie! Dzisiaj przekazaliśmy koce i żywność dla jego podopiecznych, zebrane w zeszłym tygodniu w naszym biurze w Krakowie. Mamy nadzieję, że dobrych ludzi, którzy będą chcieli pomóc przetrwać zimę zwierzakom będzie jeszcze więcej i mamy nadzieję, na kolejne edycje akcji w przyszłości!Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy i odsyłamy na stronę schroniska, gdzie znajdą Państwo informację o tym jak pomagać.