Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

W nadchodzącym tygodniu:
15.-18.10.2012 – tydzień posiedzeń grup politycznych i komisji parlamentarnychPoziome4

Parlament Europejski, Bruksela
Rozpoczyna się tydzień posiedzeń grup politycznych i komisji parlamentarnych przed październikową sesją plenarną w Strasburgu. W nadchodzącym tygodniu m.in.:w dniach  17. – 18. października w Bukareszcie zbierze się Kongres Europejskiej Partii Ludowej. Na spotkaniu poruszone zostaną m.in.: kwestia przyjęcia deklaracji w sprawie jednolitego rynku oraz otwarcia debaty na temat wyznaczenia kandydata na przewodniczącego Komisji Europejskiej. Posłowie wybiorą również przewodniczącego i wice-przewodniczących Europejskiej Partii Ludowej;od 15. do 20. października Parlament Europejski obchodzi Tydzień Jednolitego Rynku na pamiątkę 20-lecia jego istnienia.  Inaugurację wydarzenia uświetniła  konferencja z udziałem m.in. J.M. Barroso oraz Komisarza ds. ochrony konsumentów  Johna Dalli;we wtorek, 16. października odbędzie się spotkanie polskich dziennikarzy, w sprawie propozycji Komisji do reformy Wspólnej Polityki Rolnej oraz postępu prac nad tą reformą w Parlamencie Europejskim.

Sonik-5985

Parlament Europejski, Bruksela
Od 14. do 18. października 2012 r. kolejna grupa 37. osób odwiedza europejską stolicę. Tym razem wśród zaproszonych przez Posła Sonika do Brukseli gości są m.in. laureaci konkursu Belfer Roku województwa świętokrzyskiego, laureaci projektu „Kopalnia Pomysłów” Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, oraz podopieczni Kapituły Krakowskich Dziennikarzy.

W trakcie wizyty zwiedzą oni budynek Parlamentu i na własne oczy przekonają się jak wygląda dzień z życia eurodeputowanego. Dodatkowo, uczestnicy będą mieli możliwość zakosztowania  niepowtarzalnego belgijskiego klimatu, dzięki spacerze po Brukseli razem z przewodnikiem oraz wycieczce do Brugii.

Wydarzyło się:

Wszyscy jesteśmy noblistami
Unia Europejska została  uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla 2012 za swój niepowtarzalny wkład w proces szerzenia  pokoju, pojednania, demokracji i praw człowieka w Europie. Decydując o przyznaniu nagrody właśnie Unii Europejskiej, Komitet Noblowski zwrócił szczególną uwagę na jej znaczącą rolę w procesie pokojowego jednoczenia kontynentu po dramacie drugiej wojny światowej oraz szerzenia stabilności w byłych krajach komunistycznych po upadku muru berlińskiego.
Przewodniczący Rady Europejskiej Herman von Rompuy twierdzi, że nagroda jest dowodem uznania dla największego rozjemcy w historii – jakim bez wątpienia jest Unia Europejska. Szef PE, Martin Shulz zaznacza dodatkowo, że przyznany Unii Nobel jest przede wszystkim nagrodą dla każdego obywatela UE.  Podczas ceremonii wręczenia tego zaszczytnego wyróżnienia,  500 milionów obywateli Europy będzie jednak reprezentowanych (ze względów logistycznych 😉 ) poprzez przedstawicieli PE oraz innych instytucji UE.Więcej >

Finaliści Nagrody Sacharowa wyłonieni
Parlament Europejskie, Bruksela
We wtorek, 9 października poznaliśmy trójkę finalistów Nagrody Sacharowa na rzecz Wolności Myśli.
Komisja Spraw Zagranicznych, Podkomisja Spraw Człowieka oraz Komisja Rozwoju wyróżniły w ten sposób białoruskiego opozycjonistę  Aleksandra Bialackiego, irańskich aktywistów – Nasrin Sotoudeh i Jafara Panahiego oraz członkinie zespołu Pussy Riot, które zostały skazane na dwa lata w obozie pracy za słynny protest przeciw rosyjskiemu reżimowi. Laureata poznamy już 26 października po decyzji Konferencji Przewodniczących.Więcej >

Więzienie za nieczystą grę na giełdzie
Parlament Europejskie, BrukselaMimo, iż wolny rynek jest powszechnie uznawany za dobrodziejstwo współczesnego systemu gospodarczego, obecny kryzys ukazał w całej pełni jego ciemną stronę. Wyszły bowiem na jaw powszechne manipulacje i podejrzane praktyki graczy giełdowych, za które niejednokrotnie otrzymywali oni finansowe premie. Unia Europejska postanowiła w końcu zareagować i powiedzieć stanowcze – nie – dla bezkarności giełdowych spekulantów. Komisja do Spraw Gospodarczych i Monetarnych PE poparła właśnie wprowadzenie kary więzienia dla graczy giełdowych, którzy nie uznają zasady fair play. Brytyjska deputowana Arlene McCarthy zwraca uwagę, że po raz pierwszy na forum Unii będą przedstawione sankcje w tej materii, włącznie z karą pozbawienia wolności na minimum 5 lat. Członkowie Komisji mają nadzieję, że przepisy te zdołają przywrócić zaufanie konsumentów do usług finansowych i sektora bankowego
.Więcej >

Jeszcze bezpieczniej w sieci

Parlament Europejskie, BrukselaKomisja ds. Kultury i Edukacji przyjęła sprawozdanie deputowanej Silvi Costa (Socjaliści i Demokraci) nawołujące do walczenia z nielegalnymi i niewłaściwymi treściami w sieci.W swoim raporcie Costa zwraca  uwagę na potrzebę edukacji i szkoleń dla młodych ludzi w temacie świata cyfrowego. Potrzebę tą dobitnie potwierdzają statystyki. Według nich już 38 % młodych ludzi w wieku od 9 do 12 lat oraz 77 % 15 i 16 – latków zarejestrowało się na takich portalach jak Facebook. Przy tak niezwykłej popularności Internetu wśród młodzieży niepokojący wydaje się fakt, iż  znajdujące się w nim niewłaściwe treści są nadal zbyt łatwo dostępne. Rodzice i nauczyciele nie potrafią wystarczająco chronić, gdyż często nie są na bieżąco z nowoczesnymi technologiami, których używają dzieci.  W związku z tym Costa proponuje kontynuację dotychczasowego programu Bezpieczniejszy Internet przy równoczesnym zwiększeniu wydatków na ten cel. Popiera również propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą „prawa do bycia zapomnianym”, które uniemożliwi zachowywanie danych personalnych w Internecie.Więcej >

Pierwsze urodziny Parlamentarium

Parlament Europejski, Bruksela
Już od roku turyści przebywający w Brukseli mogą odwiedzać interaktywne centrum dla zwiedzających Parlament Europejski czyli  tzw. Parlamentarium. Ta niezwykle popularna atrakcja turystyczna Brukseli pozwala zwiedzającym odkryć historię integracji europejskiej oraz sposób funkcjonowania UE w oryginalny i ciekawy sposób.
 Nic więc dziwnego, że gościło tam już ok. 250 tys. osób!Wystawa w Parlamentarium oferowana jest w 23 językach (w tym także po polsku) oraz w języku migowym. Centrum otwarte jest codziennie, a wstęp jest darmowy dla wszystkich.  Nie pozostaje nic innego jak tylko skorzystać!