16 maja 2009, 22:00
Prawda historyczna to fundament relacji europejskich. Skutkiem marginalizowania historii są takie akcje medialne, jak spot „1989-2009: 20 lat wolności” przygotowany przez Komisję Europejską i prezentowany na portalu EU Tube (zobacz >>>), w którym nie ma najmniejszej wzmianki o roli, jaką w obaleniu komunizmu odegrała „Solidarność”.
W liście skierowanym do Przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso Sonik podkreśla: „W 2005 roku Parlament Europejski przyjął rezolucję o uznaniu 31 sierpnia Dniem Wolności i Solidarności, w której wezwał Radę i Komisję do „szerzenia świadomości faktu, że „Solidarność” jest częścią europejskiej edukacji i kultury”. O tych faktach wie cała Europa i świat, dobrze by było, żeby również Komisja Europejska tę świadomość posiadała”.
Tylko wtedy, gdy o historii mówimy w sposób uczciwy i prawdziwy nie stanowi ona przeszkody w dialogu między krajami, ale wręcz odwrotnie: pomaga osiągnąć wspólne cele. Dlatego Sonik proponuje także akcję informacyjną wysyłania na adres mailowy Jose Manuela Barroso (jose-manuel.barroso@ec.europa.eu) kartek przypominających o historycznej roli „Solidarności”.