12 maja 2009, 22:00
Zapraszamy na konferencję prasową Bogusława Sonika poświeconą obchodom dwudziestej rocznicy Wyborów 4 Czerwca 89.
Środa 13 maja 2009 r godz. 12.00, plac św. Marii Magdaleny w Krakowie ( naprzeciw kościoła św. Piotra i Pawła). W razie deszczu – w biurze poselskim Bogusława Sonika przy ul. Kanoniczej 12/1.
W ostatnim czasie społeczeństwo polskie żyje sprawą zbliżającej się dwudziestej rocznicy Wyborów 4 Czerwca 89 roku. Decyzją rządu główne obchody rocznicy tego wydarzenia odbędą się w Krakowie. Mamy premiera z Gdańska, prezydenta z Gdańska i szefa Solidarności z Gdańska – ale szczyt Wyszechradzki z okazji 4 czerwca ma być w Krakowie. Kraków o te obchody nie zabiegał. Kraków został zaskoczony. Kraków oddawał zawsze palmę Solidarnościowego pierwszeństwa Wybrzeżu ale Kraków ma ogromne historyczne zasługi, o których zapomnieliśmy.W tej sytuacji trzeba przypomnieć pewne fakty.Kraków jest miejscem gdzie po raz pierwszy w nocy z 14/ 15 maja 1977 roku powstała nazwa Solidarność w znaczeniu, jakie potem poznał i podjął cały świat.Precyzyjnie TERAZ mamy tego faktu rocznicęKto i w jakich okolicznościach wymyślił Solidarność? Jaka była atmosfera tamtych czasów?Jak dzisiaj oceniać 4 VI? Dlaczego Kraków powinien świętować 4 czerwca?
Wielki ruch protestu Solidarność zrodził się na Wybrzeżu w 1980 roku – w 10 lat po straszliwej masakrze roku 1970. Rok 1970 to 39 osób zabitych – 1 w Elblągu, 6 w Gdańsku, 16 w Szczecinie i 18 w Gdyni. Ranne zostały 1 164 osoby. Były przypadki rozjeżdżania ludzi gąsienicami czołgów… Z dokumentów IPN wynika, że grudniowe zajścia nie ograniczyły się do Wybrzeża. Do demonstracji i strajków doszło także w Krakowie. Według ustaleń historyków w głębi kraju strajkowało wtedy ponad 20 tysięcy osób…W 1980 Polska odpowiedziała na apel Wybrzeża . Ludzie SKS byli w Stoczni Gdańskjej, gdzie wspierali strajk W odpowiedzi na moją prośbę Krakowianie zbierali pieniądze na pomoc dla strajkujących. Kraków odpowiedział strajkami na apel Wybrzeża. Odpowiedział Elbud, odpowiedziało MPK, odpowiedziała Nowa Huta. . 1981 i potem – w stanie wojennym opór – bierny i czynny – był w Krakowie bardzo silny: uniwersytety, zakłady pracy, biura, osiedla, teatry, Kościół, Solidarność – wszędzie tworzono niezależne od władz społeczeństwo obywatelskie. 1982 13 października podczas demonstracji w Nowej Hucie został zastrzelony Bogdan Włosik uczeń III klasy technikum. Na pogrzeb Włosika przyszło 20 tys. ludzi. 1988 26 kwietnia stanęła Huta im. Lenina w Krakowie. Strajk został stłumiony w nocy z 4 na 5 maja przez brygady antyterrorystyczne, które dokonały brutalnej pacyfikacji. Ten strajk, i inne które potem nastąpiły, były bezpośrednim impulsem do wyborów 4 VI.
„Radość z odzyskanego śmietnika” – tak nazywano, za Kadenem Bandrowskim, odzyskanie niepodległości w roku 1918. Podobnie jak nasi dziadkowie w dwudziestoleciu międzywojennym mogliśmy i my lepiej, szybciej i bardziej sprawiedliwie porządkować Polskę. Ale odzyskaliśmy władzę nad samymi sobą. I radość się należy…Z Polski wyszedł impuls, który obalił totalitarne światowe imperium. Warto by krakowianie pamiętali o swym własnym w tym udziale… Teraz mamy dobrą ku temu okazję…