Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

26 sierpnia 2008, 22:00

1219839854

31 sierpnia br.( niedziela) w Dniu Wolności i Solidarności na Rynku Głównym w Krakowie pod szyldem i we współpracy z Polską Akcją Humanitarną Poseł Bogusław Sonik organizuje publiczną zbiórkę pieniędzy na rzecz ofiar konfliktu w Gruzji.

Nie bądź obojętny, włącz się w pomoc cywilnym ofiarom wojny w Gruzji!

Więcej informacji znajdziecie Państwo w zamieszczonym poniżej komunikacie prasowym.

Cztery lata temu, w 25 rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” i wydarzeń Sierpień’80 Parlament Europejski ustanowił dzień 31 sierpnia Dniem Wolności i Solidarności. Eurodeputowani wyrazili wówczas w przyjętej rezolucji głębokie przekonanie, że ruch „Solidarność” stosował środki pokojowe w walce z systemem totalitarnym i był jednym z największych w dziejach Europy ruchów odrzucających przemoc. Kolejny Dzień Wolności i Solidarności już za kilka dni.

Polska Akcja Humanitarna w Krakowie wraz z Posłem do Parlamentu Europejskiego Bogusławem Sonikiem pragnie poświęcić tegoroczny Dzień Wolności i Solidarności tragicznej sytuacji cywilnych ofiar konfliktu w Gruzji. 31 sierpnia chcemy zwrócić uwagę mieszkańców naszego miasta na konieczność niesienia pomocy ofiarom tej wojny.

Według informacji docierających z terenów objętych konfliktem sytuacja panująca w tym rejonie jest dramatyczna. Dotyczy ona zarówno uchodźców, których liczba przekroczyła już 100 000, jak i osób, które nie zdecydowały się na opuszczenie kontrolowanych przez Rosjan terenów.

Polska Akcja Humanitarna od początku konfliktu rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na pomoc Gruzji. Do tej pory PAH zebrała na pomoc poszkodowanym 111 tys. zł. Dodatkowo przekazała 100 tys. zł ze środków pochodzących z 1 proc. podatku.

Janina Ochojska poleciała z pomocą dla ofiar konfliktu w Gruzji w ubiegły czwartek, 21 sierpnia. Od tego czasu dotarła do uchodźców w kilku miastach: Ozurgeti, Chokhatauri, Senaki i Kutaisi i dostarczyła pomoc dla uchodźców w mieście Chiatura, w zachodniej Gruzji. W Chiatura i okolicznych wsiach przebywa 1136 uchodźców z Gori i Cchinvali. Większość z nich znalazła schronienie u rodzin. Część mieszka w ośrodku dla uchodźców. Sytuacja na miejscu jest bardzo dynamiczna. Uchodźcy z zachodniej Gruzji przemieszczają się w kierunku stolicy „informuje prezes PAH. Dlatego PAH planuje dotrzeć z pomocą aż do Tbilisi.

„Rozwozimy im żywność, środki higieniczne dla dzieci i kobiet oraz apteczki „mówi Janina Ochojska, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej.

Rozpoczęta przez kraje członkowskie Unii Europejskiej akcja dyplomatyczna nie rozwiąże szybko najbardziej palących problemów w Gruzji. Do tego potrzebne są spontaniczne obywatelskie działania. Dlatego w niedzielę 31 sierpnia wolontariusze PAH i Biura Posła do Parlamentu Europejskiego Bogusława Sonika będą kwestować na Rynku Głównym w Krakowie w godz. 10-16.

Nie bądź obojętny, włącz się w pomoc cywilnym ofiarom wojny w Gruzji!