Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Poseł Bogusław Sonik wraz z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej organizuje dzisiaj w godzinach 11.30 – 13.00 w Parlamencie Europejskim w Brukseli seminarium pt. „Miejsce Odnawialnych Źródeł Energii w polityce klimatyczno-energetycznej UE”

 Na spotkanie zaproszono polskich eurodeputowanych ze wszystkich frakcji politycznych, ich asystentów i doradców.

 Seminarium miało na celu przybliżenie stanu i potencjału rozwoju odnawialnych źródeł energii, w tym energetyki wiatrowej, w Polsce i w Europie. Wśród prelegentów znaleźli się: Jacopo Moccia, Head of Analysis, European Wind Energy Association, Izabela Kielichowska, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej oraz Wojciech Cetnarski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Podczas prezentacji skupiono się na celach teraźniejszej i przyszłej polityki energetycznej i klimatycznej Unii Europejskiej, dla której odnawialne źródła energii, w szczególności energia wiatrowa, efektywność energetyczna oraz infrastruktura, są kluczowe. Prelegenci podkreślili zalety rozwoju energetyki wiatrowej, do których należy redukcja emisji zanieczyszczeń i związane z tym ograniczenia w zakresie kosztów ochrony zdrowia, zabytków i środowiska naturalnego, a także tworzenie miejsc pracy. Przedstawiono również problemy, z jakimi boryka się branża OZE z powodu niepewnych przepisów regulujących jej funkcjonowanie. Brak odpowiednich przepisów powoduje wycofanie się z rynku kluczowych inwestorów i możliwe załamanie branży. Zdaniem prelegentów tylko pełne, systemowe podejście do problemów, gwarantuje skuteczne uzdrowienie systemu wsparcia zielonej energii oraz dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce.

W załączeniu znajdą Państwo tekst zaproszenia wraz ze szczegółową agendę spotkania.