Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

– W 35. rocznicę rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów Sejm RP składa podziękowanie i oddaje hołd zarówno twórcom, jak i kontynuatorom idei tworzenia niezależnego ruchu studenckiego – czytamy w podjętej dziś przez aklamację uchwale Sejmu.

W dokumencie posłowie przypomnieli, że Niezależne Zrzeszenie Studentów – pierwsza oficjalna organizacja studencka walcząca z władzami PRL – została zarejestrowana 17 lutego 1981 r., po najdłuższych w Europie, rozpoczętych w Łodzi strajkach studenckich.

– Działacze NZS-u, w imię wolności, prawdy i walki o demokrację, w geście sprzeciwu wobec działań ówczesnego reżimu komunistycznego, drukowali i kolportowali ulotki, organizowali demonstracje, bojkoty i strajki – napisali posłowie w uchwale. Jak podkreślili, było to pokolenie ludzi, którzy nie bali się władzy i wierzyli, że komunizm może upaść.

Niezależne Zrzeszenie Studentów powstało 22 września 1980 r. w wyniku wydarzeń i strajków robotniczych z sierpnia 1980 r., które były sprzeciwem społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego w Polsce. Przez długi czas władze zwlekały z rejestracją organizacji – aż do 17 lutego 1981 r.

źródło: 

http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=1C9308C5A36BFFA6C1257F56002E75A8

Powiązane tematy