Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Interesujesz się tematyką europejską? Chciałbyś dowiedzieć się jak funkcjonuje Parlament Europejski? Planujesz swoją karierę i chciałbyś sprawdzić się w praktyce w dynamicznej i wymagającej pracy? Aplikuj na organizowany już po raz czwarty staż praktyczny w Biurze Poselskim Posła Bogusława Sonika w Brukseli.

Aby wziąć w nim udział należy przesłać w terminie do 3. listopada 2013 roku komplet dokumentów zawierających: cv, list motywacyjny oraz esej o objętości 8-12 stron znormalizowanego maszynopisu dotyczący jednego z poniższych tematów:

Wymienione dokumenty bardzo prosimy przesłać elektronicznie na adres mailowy staz@boguslawsonik.pl do godz. 20.00 dnia 3. listopada 2013 r. (liczy się moment otrzymania maila). Potwierdzenie przez organizatora drogą mailową otrzymania kompletu dokumentów stanowi warunek wstępny udziału w naborze. Ogłoszenie wyników I etapu nastąpi dnia 12. listopada 2013.

Do drugiego etapu zakwalifikowanych zostanie 7 osób, które będą walczyć o jedno z dwóch miejsc na pięciotygodniowy, płatny staż praktyczny w Biurze Poselskim w Brukseli.

Ta część będzie miała formę obrony pracy konkursowej – uczestnicy odpowiedzą na pytania jury związane z tematyką poruszanej pracy, a także z zagadnień podstawowych dot. bieżącej działalności i struktury organizacyjnej Parlamentu Europejskiego. Etap ten zostanie rozstrzygnięty do 15. listopada 2013 roku. Jego laureaci przed wyjazdem na staż do Brukseli będą zobowiązani do odbycia krótkiej, bezpłatnej praktyki wprowadzającej w biurze Posła do Parlamentu Europejskiego Bogusława Sonika w Krakowie.

Do udziału w konkursie Poseł Sonik zaprasza osoby, które ukończyły co najmniej II rok studiów wyższych, a nie ukończyły jeszcze 26. roku życia. Szczegółowe wymagania znajdą Państwo w załączonym regulaminie.

Regulamin Konkursu znajdą Państwo tutaj.

Plakat konkursu

Program stażowy w Biurze Poselskim Posła Bogusława Sonika realizowany jest już od 2004 roku. Dzięki niemu do Brukseli wyjechało już ponad 50 młodych ludzi, zainteresowanych pogłębianiem swojej wiedzy o Unii Europejskiej. Od 2010 roku stażyści wybierani są w drodze konkursu.

Zobacz informacje o poprzednich edycjach

Relacje stażystów-laureatów konkursu znajdą Państwo tutaj.

Obecnie swój konkursowy staż zakończyła Kamila, która przesłała nam swoje wspomnienia.

Witaj Brukselo!

„Każdy swoje dziesięć minut ma” śpiewał niegdyś Seweryn Krajewski w jednym ze swoich utworów. Z perspektywy czasu mogę stwierdzić, że mam dużo szczęście, ponieważ moje „10 minut” trwało aż sześć tygodni. O czym mowa? O mojej przygodzie, która rozegrała się w budynkach Parlamentu Europejskiego. Dla niewtajemniczonych przytoczmy historię od początku.

Od kilku lat w biurze Posła Bogusława Sonika organizowane są konkursy, w których główną nagrodą jest staż praktyczny w Brukseli. Gdy dowiedziałam się o kolejnej edycji, postanowiłam spróbować swoich sił. Po dwuetapowej rekrutacji zobaczyłam na liście zwycięzców swoje nazwisko.

W celu zapoznania się ze specyfiką funkcjonowania biura poselskiego odbyłam krótką praktykę w Krakowie. Po takim przygotowaniu spakowałam potrzebne rzeczy – w tym także dużo słońca z Polski z uwagi na kapryśną belgijską pogodę – i wyruszyłam do Brukseli. Na miejscu czekało na mnie wiele obowiązków, które stanowiły duże wyzwanie. Budynki, miejsca oraz wybitne jednostki, które znałam do tej pory jedynie z literatury czy też świata mediów, nagle znalazły się w moim bliskim otoczeniu. Podczas pracy nie było mowy o monotonii czy też nudzie. Uczestnictwo w wielu konferencjach, obradach europosłów, a także możliwość opracowywania rozmaitych tekstów przysparzały mi wiele satysfakcji.

Co ciekawego działo się podczas weekendów? Oczywiście była okazja do podróżowania. W samej Brukseli jest wiele zabytków do zobaczenia, ale postanowiłam wybrać się także do pobliskiej Antwerpii czy Brugii, która nazywana jest „Wenecją Północy”.

Czy warto było startować w konkursie? Bez wątpienia odpowiedź jest tylko jedna…

Nie ma więc na co czekać – już niebawem rusza kolejna edycja konkursu, nie wahajcie się wziąć w nim udziału.

Powodzenia!

Kamila

Załączniki