Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

8 listopada 2011, 23:00

1320837980

W dniach 4 – 7 listopada br. Poseł Bogusław Sonik przebywał z misją obserwacyjną Parlamentu Europejskiego w Nikaragui, gdzie wybierano Prezydenta, parlament oraz przedstawicieli do Parlamentu Środkowoamerykańskiego. Wybory najprawdopodobniej wygra po raz trzeci z rzędu dotychczasowy prezydent Daniel Ortega (wstępne wyniki podają ponad 66% wynik), pomimo kontrowersji wokół jego osoby.

Niezależni obserwatorzy, wśród których byli również przedstawiciele PE, wskazali na liczne nieprawidłowości w przebiegu wyborów w całym kraju. Z relacji Posła Bogusława Sonika wynika, że mimo ciszy wyborczej cały czas w telewizji prowadzona była agitacja wyborcza. Wyświetlano m.in. nagrania ukazujące poparcie jakie urzędujący prezydent otrzymał od władz kościelnych, przede wszystkim kard. Miguela Obando y Bravo, co mogło przełożyć się na jego wynik wyborczy. Wiele można zarzucić również liczącym głosy członkom komisji wyborczych.

Atmosferę wyborów w Nikaragui podgrzewał również fakt, iż Ortega doprowadził ostatnio do zmiany konstytucji, która zezwalała do tej pory tylko na 1 reelekcję prezydenta, a przedwyborcze sondaże wskazywały na o wiele mniejszą przewagę Ortegi nad liderem opozycji.