Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

13 lipca 2011, 22:00

1310647137

Parlament Europejski na zamówienie komisji środowiska PE, stworzył i opublikował raport ekspertów w sprawie gazu łupkowego. W czarnych barwach są w nich rysowane skutki wydobywania tego gazu dla środowiska oraz zdrowia człowieka. Eksperci w raporcie proponują konkretne zmiany w europejskim prawie, by objąć nimi wydobycie.

Autorzy raportu przyznają, że obecnie nie ma unijnego prawa, które może bezpośrednio wpływać na wydobycie gazu niekonwencjonalnego. Podają jednak konkretne unijne dyrektywy, które w najbliższym czasie będą rewidowane. I podpowiadają, że można je tak zmienić, aby wydobywanie gazu łupkowego stało się – nieopłacalne.

A więc np. do ramowej dyrektywy wodnej można włączyć zapisy o zagrożeniu przez szczelinowanie hydrauliczne a zmieniając parametry w innej regulacji. można wymusić obowiązkowe oceny oddziaływania na środowisko. Po tym raporcie można się spodziewać wielu nacisków na antyłupkowe zmiany w unijnej legislacji.

Polscy eurodeputowani protestują. Parlament Europejski opublikował antyłupkowy raport na wniosek komisji ds. ochrony środowiska. Autorami dokumentu pt. „Wpływ wydobycia gazu łupkowego na środowisko i zdrowie człowieka” są niemieccy eksperci.

Europoseł Bogusław Sonik z komisji ds. środowiska żąda wyjaśnień w sprawie finansowania przez Europarlament, tak nieobiektywnego jego zdaniem, raportu. Wcześniej próbował włączyć polskiego eksperta do grona autorów, ale – bezskutecznie.

Zanim raport powstał, polscy euro posłowie wymogli, aby była w nim także mowa o bezpieczeństwie dostaw gazu. Ostatecznie w raporcie znalazło się na ten temat raptem, kilka zdań. Głównie o tym, że wydobycie gazu łupkowego nie będzie miało wpływu ekonomicznego na Europę z wyjątkiem Polski ze względu na strukturę rynku i spore jego zasoby. (rmf24)