Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

W imieniu Posła do Parlamentu Europejskiego Bogusława Sonika oraz Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego  Prof. UEK dr. hab. inż. Andrzeja Chochoła zapraszamy na uroczystą projekcję filmu „Punkt Oparcia”, która odbędzie się 7 maja br. o godz. 13.30 w sali nr 9 w Pawilonie Sportowym kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego, ul. Rakowicka 27 w Krakowie.

Film „Punkt Oparcia” w reżyserii Anny Ferens oparty jest na niepublikowanych materiałach archiwalnych. Dokument przedstawia zaangażowanie europosłów w obronę więźniów politycznych z Polski, Estonii, Czechosłowacji, Rumunii oraz innych krajów Europy Środkowo – Wschodniej w latach 79 – 89’, kiedy były one częścią bloku sowieckiego. Film powstał według pomysłu i dzięki staraniom Posła Bogusława Sonika. Tytuł „Punkt Oparcia” nawiązuje do archimedesowskiej maksymy: Dajcie mi punkt oparcia, a poruszę Ziemię.

Autorka Anna Ferens odwiedziła z kamerą bohaterów tamtych wydarzeń. W rezultacie powstał przejmujący film dokumentalny pokazujący drogę do wolności jaką przeszliśmy w ciągu ostatnich dekad.

Premiera filmu odbyła się na początku 2014 roku w Parlamencie Europejskim. W marcu i kwietniu tego roku „Punkt oparcia” został pokazany w Stanach Zjednoczonych, zaczynając od Festiwalu Filmowego Unii Europejskiej w Chicago, poprzez University of Michigan, Ann Arbor, University of Southern California, Los Angeles i Columbia University w Nowym Jorku.

Film ukazuje, że Parlament Europejski jest miejscem żywej debaty i autentycznych emocji w obronie kluczowych wartości. Dla demokratycznej opozycji był przez to bezcennym punktem oparcia. Zapraszamy!

Powiązane tematy

https://web.archive.org/web/20190602053331/https://www.boguslawsonik.pl/aktualnosci?tag=punkt+oparcia