Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Parlament Europejski, Bruksela
Eurodeputowani rozpoczynają w Brukseli tydzień posiedzeń grup politycznych i komisji parlamentarnych przed ostatnią w tym roku sesją plenarną. Relację ze spotkań można śledzić na żywo na stronach Parlamentu Europejskiego. W tym tygodniu zaplanowano:Przestępczość zorganizowana (CRIM) – jeszcze dzisiaj o godz. 15.00 debata dot. różnych aspektów korupcji w sferze publicznej i prywatnej;Sprawy Zagraniczne (AFET) – komisja zajmie się dzisiaj opiniami ws. zmian w polityce UE w zakresie Społecznej Odpowiedzialności Biznasu (CSR). Jest to odpowiedź UE na przyjęte w połowie 2011 roku wytyczne ONZ. Zmiany przygotowywane przez Komisję Europejską będą miały konsekwencje w prawodawstwie krajów członkowskich dot. prawa pracy, prawa publiczno gospodarczego, prawa handlowego.Transport (TRAN) – we wtorek komisja transportu zastanowi się nad kompromisowymi poprawkami do ustawy o Trans-Europejskiej Sieci Połączeń, które zaprezentuje Giorgos Koumoutsakos (EPL) i Ismail Ertug (S&D).Bezpieczeństwo i Obrona (SEDE) – członkowie komisji omówią w czwartek sprawozdanie ws. działalności Centrum Satelitarnego Unii Europejskiej, wymienią poglądy z jego dyrektorem Tomažem Lovrenčičem;Rozwój (DEVE) – tego samego dnia, odbędzie się debata i głosowanie nad raportem ws. praw własności intelektualnej w odniesieniu do zasobów genetycznych i wpływie na ograniczanie biedy i ubóstwa w krajach rozwijających się.Poza tym w tym tygodniu 14. delegatów PE weźmie udział w Konferencji Klimatycznej w Doha, gdzie przedyskutuje możliwości ochrony środowiska naturalnego, zminimalizowania emisji gazów cieplarnianych i – tym samym – naszego wpływu na klimat.
Ustalenia ws. przyszłych budżetów zdominują przygotowania do sesji plenarnej
Parlament Europejski, Bruksela
Ostatni tydzień przygotowań przed grudniową sesją plenarną zdominują kwestie gospodarcze. Jeszcze dzisiaj, w ramach dialogu ekonomicznego, z eurodeputowanymi spotkają się Pierre Moscovici i Wolfgang Schäuble – ministrowie finansów Francji i Niemiec. Członkowie Komisji ds. gospodarczych (ECON) omówią także pakiet propozycji dot. braków w budżecie na 2012 i 2013 rok. Finałowe negocjacje z Radą Europejską w tym temacie planowane są na wtorek.O trudnych negocjacjach ws. budżetu na 2013 rok pisaliśmy jeszcze w październiku. PE nie zgodził się wtedy na kolejne cięcia. W połowie listopada Parlament odrzucił kolejny projekt, ponieważ Rada nie zgodziła się dopłacić dodatkowych 9 mld euro na rok 2012, na uregulowanie zobowiązań UE wobec samorządów, przedsiębiorców, naukowców i studentów. 26. listopada w tej sprawie z eurodeputowanymi spotkał się Komisarz Janusz Lewandowski, który przedstawił koordynatorom Komisji Budżetowej nowy projekt budżetu na rok 2013.
Nowy nabór na staż w Brukseli!
Kraków
Jeszcze w tym tygodniu opublikujemy regulamin nowego konkursu na staż w naszym Biurze Poselskim w Brukseli. Polecamy śledzić naszą stronę internetową i zakładkę Praca i staże w UE, a także oficjalny profil na facebooku, gdzie opublikujemy wszystkie niezbędne informacje.
Program stażowy w Biurze Posła Bogusława Sonika realizowany jest już od 2004 roku. Dzięki niemu do Brukseli wyjechało już ponad 50 młodych ludzi, zainteresowanych pogłębianiem swojej wiedzy o Unii Europejskiej. Od 2010 roku stażyści wybierani są w organizowanym raz do roku konkursie.

Debata o gazie łupkowym w Warszawie
Warszawa
W najbliższą środę o godz. 14.00 w siedzibie Gazety Wyborczej w Warszawie Poseł Sonik weźmie udział w debacie o gazie łupkowym. W spotkaniu udział wezmą również eurodeputowana Lena Kolarska-Bobińska, Prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa, doradca Ministra Środowiska Maciej Woźniak oraz Radosław Gawlik z Partii Zielonych. Debata ma charakter otwarty, przewidziana jest również sesja pytań z sali.
Studenci kontra system – spotkanie z okazji 35. lecia Studenckiego Komitetu Solidarności

Kraków
W piątek, 7. grudnia o godz. 18.00 w Sali Fontany, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa przy Rynku Głównym 35, odbędzie się spotkanie z okazji 35. lecia Studenckiego Komitetu Solidarności. Spotkanie organizowane jest przez Stowarzyszenie Maj ’77, którego przewodniczącym jest Poseł Bogusław Sonik.
W ramach spotkania odbędzie się prezentacja książki Małgorzaty Skowrońskiej „Studenci kontra system”, konferencja panelowa, wystawa zdjęć z czasów SKS, projekcja teledysku do piosenki „Kamienie” oraz przedpremierowa projekcja fragmentów filmu dokumentalnego Krzysztofa Talczewskiego. Więcej aktualnych informacji znajduje się w opublikowanym na facebooku wydarzeniu. Zapraszamy!

Sopot, Warszawa
Ubiegły tydzień obfitował w ważne konferencje poświęcone przyszłości energetycznej Polski i Europy. W Warszawie, między 27. a 29. listopada odbyła się konferencja Shale Gas World Europe, poświęcona możliwości zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego dzięki pozyskiwaniu gazu łupkowego. Zaplanowana seria wywiadów, debat i warsztatów zorientowana była wokół trzech głównych strumieni zagadnień: regulacji prawnych i strategii handlowych dla pozyskiwania gazu z łupków, aspektów geofizycznych oraz wymiaru środowiskowego wydobycia gazu łupkowego i zaangażowania lokalnej społeczności.
Z kolei w czwartek, 29. listopada rozpoczęły się obrady w ramach VII Forum Energetycznego w Sopocie. Bogusław Sonik wraz  z m.in.  Piotrem Woźniakiem, Głównym Geologiem Kraju wziął udział w panelu dyskusyjnym – Naturalny, ciekły, łupkowy- z jakiego gazu będzie żyła Europa? Forum stanowiło platformę dyskusji dla gości ze sfery polityki, sektora biznesowego i przedstawicieli środowisk eksperckich. W tym roku uczestnicy zastanawiali się przede wszystkim jak połączyć ochronę klimatu z poprawą efektywności, innowacyjności i konkurencyjności gospodarki. Organizatorem Forum był Instytut Studiów Wschodnich.