Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Pasjonujący film „Punkt Oparcia” w reż. Anny Ferens doczekał się kolejnej projekcji – tym razem w Andrychowie. Wszystkich, którzy chcieliby obejrzeć ten budzący emocje dokument serdecznie zapraszamy 12 maja na godz. 12.00 do miejscowego Domu Kultury. Organizatorem pokazu jest Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogusław Sonik – jednoczesny pomysłodawca i współproducent filmu.

Film „Punkt Oparcia” w reżyserii Anny Ferens oparty jest na niepublikowanych materiałach archiwalnych. Dokument przedstawia zaangażowanie europosłów w obronę więźniów politycznych z Polski, Estonii, Czechosłowacji, Rumunii oraz innych krajów Europy Środkowo – Wschodniej w latach 79 – 89’, kiedy były one częścią bloku sowieckiego. Film powstał według pomysłu i dzięki staraniom Posła Bogusława Sonika. Tytuł „Punkt Oparcia” nawiązuje do archimedesowskiej maksymy: Dajcie mi punkt oparcia, a poruszę Ziemię.

Autorka Anna Ferens odwiedziła z kamerą bohaterów tamtych wydarzeń. W rezultacie powstał przejmujący film dokumentalny pokazujący drogę do wolności jaką przeszliśmy w ciągu ostatnich dekad.

Premiera filmu odbyła się na początku 2014 roku w Parlamencie Europejskim. W marcu i kwietniu tego roku „Punkt oparcia” został pokazany w Stanach Zjednoczonych, zaczynając od Festiwalu Filmowego Unii Europejskiej w Chicago, poprzez University of Michigan, Ann Arbor, University of Southern California, Los Angeles i Columbia University w Nowym Jorku.

Film ukazuje, że Parlament Europejski jest miejscem żywej debaty i autentycznych emocji w obronie kluczowych wartości. Dla demokratycznej opozycji był przez to bezcennym punktem oparcia. Zapraszamy!