Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

W dniu jutrzejszym Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce (Nowy Jork) orgaznizuje projekcję filmu „Punkt Oparcia” w reżyserii Anny Ferens. Producentem dokumentu jest  Stowarzyszenie Maj 77′ oraz Narodowe Centrum Kultury.

Przypomnijmy, że premiera filmu odbyła się w czerwcu 2013 r. podczas konferencji Parlament Europejski – Powrót Wschodu na Zachód organizowanej przez Stowarzyszenie Maj’77. Dokument ten  powstał dzięki przewodniczącemu Stowarzyszenia Posłowi do Parlamentu Europejskiego Bogusławowi Sonikowi, który odkrył, że w brukselskim archiwum są nagrania video i audio z debat z lat 80-tych (również z wizyty Jana Pawła II), które stały się punktem wyjścia do scenariusza i pomyślał, żeby je wykorzystać w filmie, zamiast pozwolić im pokrywać się kurzem w archiwum.

Punkt oparcia  pokazuje walkę z reżimem komunistycznym w latach 80. z perspektywy Wschodu i Zachodu. Reżyserka dotarła do wielu uczestników wydarzeń z lat osiemdziesiątych i nagrała rozmowy z opozycjonistami z dawnej Czechosłowacji, Estonii, Polski, Rumunii i Węgier, a także z niektórymi ówczesnymi europarlamentarzystami, inicjatorami rezolucji w sprawach Europy Wschodniej.