Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Już dziś, 8. stycznia 2014 r. o godz. 19.00 w Parlamencie Europejskim  w Brukseli (PHS1, zone C, Yehudi Menuhin space) odbędzie się pokaz filmu „PLACE TO STAND” /„PUNKT OPARCIA” w reżyserii Anny Ferens. Pokaz organizowany przez Posła Bogusława Sonika przy współpracy polskiej delegacji EPL w Parlamencie Europejskim oraz Grupy EPL.

Film zainauguruje jubileuszowy rok 2014, w którym obchodzimy 25 -lecie demokratycznych zmian w Europie Środkowej i Wschodniej oraz 10- lecie rozszerzenia UE o nowe państwa członkowskie .

Swój udział w projekcji potwierdzili: Martin Shulz Przewodniczący Parlamentu Europejskiego oraz Posłowie Hans-Gert Pöttering i Jerzy Buzek.

 „Punkt Oparcia” to  pasjonująca filmowa opowieść o tym jak w latach 80. Parlament Europejski upominał się o wolność dla więźniów politycznych i swobody demokratyczne krajach bloku sowieckiego. Oparty na niepublikowanych materiałach archiwalnych
i rozmowach z europarlamentarzystami oraz działaczami opozycji z Czech, Estonii, Niemiec, Polski, Słowacji, Rumunii,  film odwołuje się do ponad 50 rezolucji Parlamentu Europejskiego, które zostały przyjęte w latach 1980-1990.

Film powstał w ramach projektu „Parlament Europejski – powrót Wschodu na Zachód” dofinansowanego ze środków UE przez Dyrekcję Generalną ds. Komunikacji Parlamentu Europejskiego. Realizatorem projektu było Stowarzyszenie Maj 77, przy współpracy Narodowego Centrum Kultury oraz Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność. Angielska wersja filmu powstała dzięki Instytutowi Polskiemu w Brukseli.

Trailer filmu dostępny tutaj:

http://www.boguslawsonik.pl/aktualnosci/9708