Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Podczas wtorkowego, tj. 11 czerwca br wystąpienia na forum Parlamentu Europejskiego podczas sesji w Strasburgu Prezydenta Słowenii Boruta Pahor poruszył kilka tematów. Prezydent skupił się m.in. na kwestiach uporania się z kryzysem, utrzymania pokoju i ochronie dobrobytu obywateli, Unia Europejska potrzebuje nowej konstytucji. Polityk dodał, że każdy proponowany projekt ustawy zasadniczej powinien stać się przedmiotem referendum we wszystkich krajach członkowskich, by zapewnić jego wystarczającą legitymizację.

„Traktat z Lizbony wkrótce nie będzie w stanie bronić interesów ludzi, których Wy reprezentujecie” – ostrzegał eurodeputowanych Borut Pahor, dodając, że UE walczy z kryzysem ekonomicznym, nie mając środków wykorzystywanych dziś przez globalne potęgi.

„Współpraca gwarantuje pokój, a pokój jest podstawą dobrobytu” – podkreślał prezydent Słowenii, tłumacząc swoją ideę nowego projektu prawno-politycznego, pogłębiającego europejską integrację. Jego zdaniem, najlepszym momentem na rozpoczęcie prac nad nowym kształtem wspólnoty byłby przyszły rok, tuż po wyborach do PE.

Przewodniczący Martin Schulz zauważył, że plan prezydenta Pahora może spotkać się z różnymi reakcjami w Europie, powtórzył przy tym słowa Słoweńca, który stwierdził że Parlament jest instytucją niezbędną, miejscem, gdzie decyzje podejmuje się po uprzednim szerokim dialogu.

Wideowystąpienie Prezydenta Słowenii znajdą Państwo tutaj.