Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Wczoraj w  Brukseli miała miejsce premiera filmu FrackNation, który jest dziennikarskim dochodzeniem ws. faktów dotyczących wydobycia gazu łupkowego. Film polemizuje z amerykańskim Gaslandem, który przedstawiał gaz łupkowy jako zagrożenie dla ludzi i środowiska.

Reżyserem i producentem FrackNation jest irlandzki dokumentalista i producent filmowy Phelim McAleer.

Prawie wszystko, co wiemy o produkcji gazu łupkowego jest błędne. Słynny film dokumentalny o szczelinowaniu „Gasland” (z 2010 r. – PAP) był przesadzony albo wprowadzał w błąd, a miejscami był przekłamany. Fraking nie zapali twojej wody, nie zanieczyścił dostaw wody w Stanach Zjednoczonych i nie spowodował niebezpiecznych trzęsień ziemi – powiedział dziennikarzom McAleer zapewniając, że w jego filmie chodzi o fakty, a nie o argumenty za gazem łupkowym.

Patronat honorowy nad poniedziałkową premierą filmu w PE objął eurodeputowany Bogusław Sonik (PO). Chodzi o to, żeby nie dopuszczać do tego, żeby tylko jedna strona, ta która jest zdecydowanie przeciwko gazowi łupkowemu, zabierała głos– powiedział Sonik dziennikarzowi.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Insytut Kościuszkowski oraz magazyn Young Petro. W poniedziałkowej projekcji w PE filmu FrackNation wzięło udział ponad 30 osób.

Zaprszamy do obejrzenia galerii z wydarzenia – fot. Michał Turek (Young Petro)

Galeria