Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Img_1952

Horodusk, koło Leśniowic w powiecie chełmskim

25. listopada 2011

Poseł Bogusław Sonik sprawozdawca raportu dot. wpływu wydobycia gazu łupkowego i ropy łupkowej na środowisko naturalne w komisji ochrony środowiska w Parlamencie Europejskim jedzie dzisiaj z wizytą studyjną na odwiert próbny w Horodusku koło Leśniowic w powiecie chełmskim.

„Chciałbym na własne oczy przekonać się jak wyglądają prace przy tego typu odwiercie, jakie potencjalnie może mieć to skutki na środowisko naturalne oraz zdrowie i życie mieszkańców.  Bardzo zależy mi na tym, aby podczas pracy nad moim raportem wziąć pod uwagę wszystkie aspekty. Chciałbym, aby był on rzetelny oraz ekspercki, ale jednocześnie mający uzasadnienie w rzeczywistości, tzn. niepisany zza przysłowiowego biurka – stąd moja decyzja o wybraniu się w teren” – powiedział Bogusław Sonik.

Celem wyjazdu będzie wizyta w terenie, gdzie prowadzone są próbne wiercenia oraz spotkanie się z przedstawicielami społeczności lokalnych, którzy mieszkają bezpośrednio w pobliżu złóż gazu łupkowego. Wizyta będzie się składała z części merytorycznej, przygotowanej przez doświadczonych inżynierów pracujących w USA i Polsce oraz wizji lokalnej na terenie odwiertu. Następnie poseł zwiedzi okoliczne tereny poddając m.in. ocenie poziom hałasu, natężenie ruchu oraz uda się na spotkanie z wojem gminy i mieszkańcami. (Źródło: Biuro Prasowe EPL)