Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

1 marca 2011, 23:00

Z rąk posła Bogusława Sonika, który wnioskował o nadanie odznaczeń, medale przyznane przez Ministra Kultury Bogdana Zdrojewskiego otrzymają aktorzy Tadeusz Huk i Leszek Piskorz  oraz pedagog i dyrygent chóru młodzieżowego Elżbieta Gawor „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Uroczystość, której gospodarzem będzie Wojewoda Małopolski Stanisław Kracik, odbędzie się dnia 4 marca br. (piątek) o godz. 15.00 w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie, przy ul. Basztowej 22.

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadawany jest osobom lub instytucjom wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Odznaczenia te otrzymają Tadeusz Huk i Leszek Piskorz; aktorzy krakowskiego Teatru Starego, którzy w październiku 2010 r. obchodzili czterdziestolecie działalności artystycznej. Tadeusz Huk, aktor filmowy i teatralny, uważany jest za jednego z czołowych aktorów kina moralnego niepokoju. W jego dorobku artystycznym znalazło się blisko sto ról filmowych, teatralnych, telewizyjnych i kabaretowych, docenionych na wielu festiwalach, takich jak Kaliskie Spotkania Teatralne i Opolskie Konfrontacje Teatralne. Na planie filmowym pracował z najlepszymi polskimi reżyserami m.in. Agnieszką Holland i Andrzejem Wajdą. Leszek Piskorz, aktor, reżyser i pedagog, od początku swojej drogi artystycznej nierozerwalnie związany jest z krakowskim Teatrem Starym, w którym zagrał ok. 70 ról. W jego dorobku artystycznym nie zabrakło także występów w teatrze telewizji, serialach i filmach oraz osiągnięć reżyserskich. Leszek Piskorz prowadzi również działalność pedagogiczną; jako profesor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz Szkoły Teatralnej przy Uniwersytecie Wisconsin of Milwaukee w Stanach Zjednoczonych.

„Zasłużony dla Kultury Polskiej” to wyróżnienie przyznawane osobom mającym wybitne osiągnięcia w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Medal ten otrzyma Elżbieta Gawor, nauczycielka muzyki, plastyki i religii w Szkole Podstawowej w Podstolicach, założycielka i dyrygent chóru dziewczęcego „Ziarenko”. Elżbieta Gawor od lat prowadzi działalność mającą na celu promocję kultury, a współpracę z młodzieżą łączy z organizacją i przygotowywaniem licznych warsztatów muzycznych, przedstawień okolicznościowych, patriotycznych i religijnych.

Zapraszamy serdecznie do udziału w uroczystości.