Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Dziś radni Sejmiku Województwa Małopolskiego dyskutować będą nad przyjęciem programu ochrony powietrza w Małopolsce. Przyjęcie tego dokumentu otwiera drogę do uchwały, a co za tym idzie wprowadzenia zakazu  palenia węglem, który  obowiązywałby mieszkańców Krakowa za pięć lat.

Wdrożenie działań zwalczających smog i poprawiających jakość powietrza to konieczność dla Krakowa, który zajmuje piąte miejsce wśród najbardziej zanieczyszczonych miast Polski mających powyżej 100 tys. mieszkańców.

Smog nie jest zjawiskiem nowym, a krakowianie odczuwają jego skutki zdrowotne już od kilkudziesięciu lat. Zamiast ciągłego narzekania musimy podjąć tu i teraz konkretne działania, gdyż sytuacja może wymknąć się spod kontroli – mówi Poseł Bogusław Sonik, który wziął udział w dzisiejszej sesji Sejmiku.

Niedawno krakowscy radni przyjęli uchwałę, w której wyliczono szereg działań mających na celu walkę z fatalnym stanem powietrza, m.in.: likwidację palenisk węglowych, ograniczenie ruchu samochodowego w centrum, czy też rozszerzenie liczby stacji monitorujących zanieczyszczenie powietrza w Krakowie. Zakaz palenia węglem w piecach może wprowadzić jednak jedynie sejmik województwa. Zarząd województwa małopolskiego ma do 10 października przygotować projekt uchwały antysmogowej – w sprawie zakazu palenia węglem w Krakowie. Według wstępnych informacji powstał jednak ostatnio pomysł, aby zezwolić na palenie drewnem w kominkach, ale tylko tych, które mają charakter dekoracyjny i nie są jedynym źródłem ogrzewania.

Naszym problemem jest jednak dość jeszcze niska świadomość odnośnie negatywnych skutków zdrowotnych, jakie może powodować wdychanie toksycznego powietrza. U osób zdrowych nawet krótka ekspozycja na jego działania może wywoływać stany zapalne lub choroby płuc. U chorych np. na astmę może to natomiast skończyć się nawet śmiertelnie. Należy więc zmienić prawo, jak również kształtować wyższą świadomość ekologiczną. Zagrożenie jest bowiem realne i dotyczy każdego z nas – komentuje Poseł Sonik.