Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

14 grudnia 2010, 23:00

1292416606

Parlament Europejski uwzględnił w przyszłorocznym budżecie pomoc finansową dla Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wniosek w tej sprawie został złożony przez Radę Unii Europejskiej i Komisję Europejską we wrześniu br.

Na trudną sytuację finansową Muzeum Auschwitz już ponad rok temu zwracał uwagę europoseł Bogusław Sonik.

Uwzględniona w budżecie UE na 2011 r. pomoc finansowa dla Muzeum Auschwitz-Birkenau wynosi 4 miliony euro. Kwota ta ma zostać wykorzystana w ciągu trzech najbliższych lat na zabezpieczenie niszczejących obiektów, zbiorów i archiwum.

W 2009 roku z apelem o zajęcie się trudną sytuacją finansową Muzeum Auschwitz zwrócił się do ówczesnego przewodniczącego Rady Unii Europejskiej, Mirka Topolanka poseł Bogusław Sonik. – Sprawa dramatycznej sytuacji finansowej byłego Obozu Koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau powinna zostać przedstawiona europejskiej opinii publicznej. Ratowanie tego miejsca i pielęgnowanie pamięci o zagładzie setek tysięcy obywateli europejskich i mordzie dokonanym na ponad milionie europejskich Żydów jest naszym moralnym obowiązkiem – napisał Sonik w liście do przewodniczącego, apelując o zaangażowanie się w rozwiązanie tego problemu wszystkich rządów państw członkowskich Unii Europejskiej.

W odpowiedzi przewodniczący Topolanek zapewnił, że podziela przekonanie, iż obowiązkiem Unii Europejskiej jest dołożenie wszelkich starań, aby Muzeum Auschwitz właściwie przypominało o tragicznych wydarzeniach europejskiej historii.