Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

8 listopada 2009, 23:00

Dnia 18 listopada br. w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbędzie się pokaz filmu „Trzech kumpli” w reżyserii Ewy Stankiewicz i Anny Ferens, organizowany przez posła Bogusława Sonika.

„Trzech kumpli” to historia młodych opozycjonistów lat 70. – Staszka Pyjasa, Bronka Wildsteina i Lesława Maleszki – ukazująca zdradę, przyjaźń i wierność. Pyjas, utalentowany poeta, zginął 7 maja 1977 r. Wildstein, dziś jeden z najbardziej znanych polskich publicystów, dąży do ujawnienia prawdy o okolicznościach śmierci Pyjasa. Maleszka, jak się okazało kilka lat temu, donosił SB na swoich przyjaciół, w tym także Pyjasa i Wildsteina.

To najgłośniejszy film dokumentalny ostatnich lat, dzieło uhonorowane nagrodą główną na festiwalu filmów telewizyjnych w Rzymie. Projekcja organizowana w Brukseli będzie już kolejnym pokazem zagranicznym filmu – w maju tego roku pokazy kinowe odbyły się w kilku miastach Stanów Zjednoczonych, między innymi w Nowym Jorku i Los Angeles.

Adresowany do europarlamentarzystów pokaz wychodzi naprzeciw istniejącemu w Europie zapotrzebowaniu na rzetelną informację dotyczącą historii Polski i całej Europy Środkowo-Wschodniej. Jest też kolejną projekcją filmu organizowaną w Parlamencie Europejskim przez posła Bogusława Sonika z myślą o popularyzowaniu historii Polski na forum europejskim. 4 czerwca 2008 r. dzięki inicjatywie Sonika europosłowie mieli okazję zobaczyć „Katyń” Andrzeja Wajdy.

Więcej informacji na temat filmu w załączniku.

Organizatorzy:

– Bogusław Sonik, poseł do Parlamentu Europejskiego (EPL)

– Telewizja TVN

– Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Belgii

-Stałe Przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej w Brukseli

Partnerzy:

-Europejska Partia Ludowa (Chrześcijańskich Demokratów)

-Stowarzyszenie Maj”77