Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Drodzy Polscy Przyjaciele,

Zima powoli zbliża się do końca i nadszedł czas, aby przekazać Państwu najnowsze wieści na temat stosunków francusko-polskich i działań prowadzonych przez Francję w Polsce.

Nasze kontakty dwustronne były kontynuowane na najwyższym szczeblu, bowiem po wizycie Prezydenta Dudy w Paryżu pod koniec października 2015 r., 3 lutego br. Premier Beata Szydło udała się do Francji z wizytą roboczą i została przyjęta przez Prezydenta Republiki Francuskiej. Dzień wcześniej, Antoni Macierewicz, minister Obrony Narodowej spotkał się w Paryżu ze swoim francuskim odpowiednikiem, Jean-Yves’em Le Drian.     

Ważne międzynarodowe wydarzenia były także okazją do innych spotkań: Ministrów Spraw Zagranicznych w Davos w styczniu oraz Premiera Manuela Vallsa i Prezydenta Andrzeja Dudy 13 lutego podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.  

Ta intensywność relacji nie osłabnie w najbliższych miesiącach. W dniach 21 i 22 kwietnia, oczekujemy wizyty w Polsce Ministra Gospodarki, Emmanuela Macron, który przybędzie na spotkanie poświęcone promowaniu europejskiego przemysłu.

W dniach 8 i 9 lipca br. Prezydent François Hollande weźmie udział w Szczycie NATO, najważniejszym dla bezpieczeństwa Europy wydarzeniu, do którego nasz kraj przywiązuje ogromną wagę. Przygotowujemy je prowadząc intensywny dialog w siedzibie tego paktu, ale także na szczeblu bilateralnym, czy to szefów sztabów – którzy spotkali się w lutym – czy, w kwietniu, na planowanych rozmowach decydentów wysokiego szczebla odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i obronę obu naszych krajów.

Wspólne wyzwania związane z innowacyjnością i zaawansowanymi technologiami

Nasza współpraca dwustronna obejmuje w coraz większym stopniu zaawansowane technologie, badania naukowe oraz innowacje. W najbliższym czasie wiele wydarzeń stanowić będzie okazję do jej rozwijania: forum poświęcone przemysłowi kosmicznemu w połowie maja, organizowane wraz z polskim Ministerstwem Rozwoju, forum nauki i innowacji w Krakowie 8 czerwca, a także czwarta już edycja konkursu Eco-Miasto poświęconego technologiom „zrównoważonego miasta” – efektywności energetycznej, mobilności miejskiej, gospodarki wodnej i gospodarki odpadami…  

Mówiąc ogólnie, staramy się, wraz z naszymi polskimi partnerami, promować technologie służące transformacji energetycznej, niosącej ze sobą innowacje i postęp naukowy. Nasza ambasada nie ustaje bowiem w działaniach na rzecz klimatu. Globalne porozumienie osiągnięte w grudniu ubiegłego roku w Paryżu, będące zwieńczeniem konferencji COP21, zostanie uroczyście podpisane 22 kwietnia w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Większość szefów państw i rządów całego świata swoją obecnością na tym wydarzeniu podkreśli wagę, jaką przywiązuje do tej sprawy.      

Promowanie Francji

Jeśli chodzi o kulturę i wymianę myśli, trwa obecnie Festiwal Frankofonii, którego organizatorzy proponują całe bogactwo imprez: koncertów, projekcji filmów, przedstawień teatralnych, wykładów i wydarzeń literackich. Czwarta edycja festiwalu, która potrwa do 1 kwietnia br., obejmuje terytorium całego kraju, a została przygotowana we współpracy z ambasadami krajów frankofońskich. Marzec jeszcze się nie skończył i zachęcam gorąco, jeśli jeszcze tego Państwo nie uczynili, do zapoznania się z bogatym programem festiwalu (http://institutfrancais.pl/culture/pl/2016/02/17/juz-w-marcu-fetiwal-frankofonii/).

Tych z Państwa, którzy mieszkają we Wrocławiu lub będą mieć okazję udać się do tego miasta, zapraszam do zapoznania się z kalendarzem imprez związanych z francuską kulturą, które zostały przygotowane w ramach obchodów „Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016” (http://institutfrancais.pl/culture/pl/2016/01/29/maly-przewodnik-po-francuskich-wydarzeniach-kulturalnych-w-esk-wroclaw-2016/).

Jednakże Francja jest obecna także w innych miastach i zachęcam mieszkańców Szczecina oraz osoby będące tam przejazdem do zwiedzenia wspaniałej wystawy „Malarze Normandii”, która jest prezentowana w tamtejszym oddziale Muzeum Narodowego.

Święto sztuki kulinarnej 

Jeszcze jedno wydarzenie bez wątpienia zasługuje na uwagę w marcu, mam na myśli akcję „Goût de France”, rozpoczętą w ubiegłym roku przez ówczesnego Ministra Spraw Zagranicznych Francji Laurenta Fabiusa i wybitnego szefa kuchni, trzykrotnego zdobywcy trzech gwiazdek Michelina, Alain Ducasse’a, w celu spopularyzowania kolacji w stylu francuskim. Przypomnę, że w 2010 roku UNESCO wpisało „Francuską tradycję biesiadną” na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości. I tak w poniedziałek 21 marca, w restauracjach na pięciu kontynentach, najlepsi szefowie kuchni zaproponują specjalne francuskie menu. W 2015 r., w „Goût de France” wzięło udział 37 polskich szefów restauracji, a w tym roku ponad 90 zgłosiło swoje uczestnictwo, dzięki czemu Polska uplasowała się na pierwszym miejscu, oczywiście poza Francją, wśród wszystkich krajów świata biorących udział w tym wydarzeniu! 

Ta popularność naszej akcji świadczy o niezwykłym potencjale polskiej gastronomii, a także o zainteresowaniu polskich restauratorów i kucharzy kuchnią francuską. Jeden z nich, Andrea Camastra, właściciel restauracji Senses w Warszawie, otrzymał niedawno gwiazdkę Michelina jako druga restauracja w Polsce po Atelier Amaro. Gorąco gratuluję tego wyróżnienia!  

Zachęcam Państwa do zapoznania się na naszej stronie internetowej z listą restauracji biorących udział w akcji: http://www.ambafrance-pl.org/Restauracje-biorace-udzial-w-Gout-de-France-Good-France.

Zapewne znajdą Państwo jeden lub kilka lokali blisko swego domu. Proponuję jak najszybciej zarezerwować stolik, aby móc odkryć francuską sztukę kulinarną. Jeśli będą Państwo tego dnia za granicą, mogą wyszukać restaurację uczestnicząca w przedsięwzięciu na stronie ogólnej http://restaurateurs.goodfrance.com/fr/restaurants-participants. Informacje można tam znaleźć wprowadzając nazwę kraju lub miasta. Linie lotnicze Air France także włączyły się do akcji i 21 marca zaoferują pasażerom wyjątkową kolację na pokładzie. Uczyńmy wspólnie ten wieczór świętem francuskiej sztuki kulinarnej.

Kalejdoskop francuski

Tej wiosny, prócz pokarmów ziemskich, zaproponujemy także strawę duchową. W ramach cyklu spotkań „Myśl francuska XXI wieku” zapraszamy na spotkanie z takimi wybitnymi postaciami, jak socjolog Eric Fassin i profesor Collège de France Pierre Rosanvallon, historyk Roger Chartier, filozof i historyk profesor Krzysztof Pomian, profesor prawa Mireille Delmas-Marty. Zachęcamy również do odwiedzenia Warszawskich Targów Książki (19-22 maja), gdzie literatura francuskojęzyczna zajmie poczesne miejsce. Spodziewamy się przybycia wielu autorów francuskich i francuskojęzycznych, wspomnę choćby następujących: Pierre Assouline, Tahar ben Jelloun, Boualem Samsal, Dominique Wolton czy Lionel Trouillot.

W tym samym czasie, w sobotę 21 maja, w godzinach od 12 do 18, ambasady Francji i Niemiec ponownie otworzą swoje podwoje dla zwiedzających w ramach „Dnia Otwartego”.  Będzie to doskonała okazja, żeby zapoznać się z różnorodnymi aspektami naszej obecności gospodarczej, kulturalnej i edukacyjnej w Polsce. W 2014 r. pierwsza edycja imprezy przyciągnęła od 5 do 6 tysięcy zwiedzających, którzy często przybywali całymi rodzinami. Wspólnie z moim niemieckim kolegą Rolfem Nikelem będziemy oczekiwać na Państwa przybycie po obu stronach ulicy Jazdów.   

Podobnie już teraz zachęcam Państwa do zarezerwowania w kalendarzu daty 10 lipca, Święta Francji organizowanego na terenie Parku Skaryszewskiego, jak i wieczoru 14 lipca, kiedy odbędzie się wielki bal z okazji Święta Narodowego Francji. Obydwa wydarzenia jak zwykle zostaną doskonale przygotowane przez Francusko-Polską Izbę Gospodarczą. 

Wieczorem 10 lipca, jeśli takie będzie Państwa życzenie, będą mogli obejrzeć na żywo finał mistrzostw w piłce nożnej Euro 2016: w dniach od 10 czerwca do 10 lipca, na czas trwania rozgrywek, Urząd Miasta st. Warszawy ustawi telebim na placu przed Pałacem Kultury i Nauki.

Kończę ten list życząc Państwu radosnych Świąt Wielkanocnych. 

Pierre Buhler

Galeria