Po co nam Parlament Europejski?

Na tak postawione pytanie próbowali odpowiedzieć dzisiaj kandydaci do PE, eksperci oraz studenci podczas debaty odbywającej się w Audytorium Maximum. Jednym z reprezentantów Platformy Obywatelskiej i grupy EPL był poseł Bogusław Sonik. Spotkanie było organizowane przez Koło Studentów Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego i podzielone było na 3 części – polityczną, ekspercką i studencko-doktorancką. Moderatorami dyskusji byli profesorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego – prof. dr hab. Zdzisław Mach jak i prof. dr hab. Janusz Józef Więc.

W trakcie debaty nie zabrakło parlamentarzystów ze wszystkich partii politycznych. Dyskusję toczyli ze sobą politycy związani zarówno z prawym jak i lewym skrzydłem. Poseł Bogusław Sonik w swoim wystąpieniu podkreślał rolę Unii Europejskiej w walce o prawa człowieka – nie tylko w Europie, ale i na świecie. Opowiadał o misjach obserwacyjnych, które Parlament Europejski organizuję by móc budować fundamenty demokracji na całym świecie – sam ubrany był w koszulę z Nikaragui, w której miał okazję być jednym z europejskich obserwatorów. Odnosząc się do tematu spotkania poseł wyraził swoją opinie na temat obecnych kompetencji Parlamentu Europejskiego, które jego zdaniem powinny być rozszerzone.

 „ Nie można pozwolić sobie na to, aby ważne decyzje zapadły jedynie w gabinetach. Każdy powinien mieć udział w ich podejmowaniu, zwłaszcza Parlament Europejski” – powiedział Sonik. 

Europoseł wspomniał również o swojej dotychczasowej pracy w Brukseli,  a w szczególności o działaniach związanych z ochroną środowiska i bezpieczeństwem energetycznym. Zwrócił również uwagę na swój wkład w kształtowanie się pakietu klimatycznego oraz obecnego kształtu zaleceń Komisji Europejskiej w kwestii poszukiwania i eksploatacji gazu z łupków.

Galeria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *