Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Gaz%20200x200

Komisja ENVI

21. czerwca 2012

Dzisiaj w parlamentarnej Komisji Ochrony Środowiska po raz pierwszy rozpatrywane były poprawki do raportu Posła Sonika ws. wydobycia gazu łupkowego. Dokument najostrzej potraktowali zieloni, komuniści i część socjalistów. Najmocniejszą poprawką zgłoszoną do raportu był postulat wprowadzenia zakazu wydobycia gazu łupkowego w całej Unii.

Sonik w swoim raporcie przekonuje, że nowe regulacje na poziomie unijnym i wprowadzanie zakazów jest niepotrzebne, a europejskie prawo w stopniu wystarczającym reguluje kwestie związane z ochroną środowiska. Podkreśla również, że eksploatacja gazu łupkowego jest bezpieczna, jeśli stosuje się nowoczesne technologie i zachowuje się standardy bezpieczeństwa.

Eurodeputowany podkreśla również, że gotowy jest na debatę o zmianach w dokumencie, ale uważa, że są pewne nieprzekraczalne granice – czyli poprawki, które mogłyby doprowadzić do nieopłacalności wydobycia gazu łupkowego poprzez nałożenie różnych ograniczeń czy restrykcji. Przyznaje przy tym, że spodziewa się trudnych negocjacji.

Głosowanie nad raportem polskiego europosła planowane jest na wrzesień. I choć dokument nie będzie prawnie wiążący, będzie głosem politycznym Europarlamentu, który Komisja Europejska może, choć nie musi wziąć pod uwagę.

Wiecej o gazie łupkowym i raporcie Sonika

Raport do pobrania