Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

21 listopada 2012, 13:15

Parlament Europejski przyjął większością 569 głosów raport europosła PO Bogusława Sonika dotyczący środowiskowych aspektów wydobycia gazu łupkowego. Eurodeputowani odrzucili poprawkę wprowadzoną przez Zielonych i Liberałów dot. moratorium i wprowadzenia zakazu technologii szczelinowania na poziomie europejskim. Potwierdza to suwerenne prawo krajów członkowskich do decydowania o własnym miksie energetycznym. Przyjęty został również raport Komisji Przemysłu i Energii.

– Za najważniejsze przesłanie raportu uważam – podejście ostrożnościowe, ale dające łupkom szanse na komercyjną opłacalność. Dzisiaj z Parlamentu Europejskiego płynie jasny przekaz, że wydobycie gazu łupkowego jest bezpieczne dla środowiska i zdrowia obywateli o ile spełnione są najwyższe standardy środowiskowe i standardy bezpieczeństwa – powiedział europoseł PO Bogusław Sonik.

– Perspektywy produkcji gazu w Europie są inne niż w USA, dlatego nikt dziś nie obiecuje, że gaz łupkowy całkowicie uniezależni Europę od importu. Niezwykłą szansą, jaka stwarza się przed europejska gospodarką, to potencjalny dostęp do własnego surowca energetycznego, który powinien być elementem scalającym europejską opinię publiczną – powiedział europoseł PO Bogdan Marcinkiewicz.

Komentarz Posła Sonika po głosowaniu raportu środowiskowego ws. gazu łupkowego znajdą Państwo TUTAJ.