Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Zdecydowana większość posłów do Parlamentu Europejskiego potępiła w dzisiejszej debacie działania Rosji wobec Ukrainy, podkreślając, iż inwazja rosyjskich wojsk na Krym  jest pogwałceniem zasady suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

– Nie ma zgody na wojnę w Europie. Nie ma zgody na oderwanie Krymu pod lufami rosyjskich karabinów. To nie rosyjsko-ukraiński konflikt. To atak na podstawową i świętą zasadę europejskiego bezpieczeństwa i pokoju w Europie : niezmieniania siłą granic. Tym samym jest to zagrożenie dla bezpieczeństwa ogólnoeuropejskiego i pokoju w Europie – mówił podczas debaty Jacek Saryusz – Wolski, europoseł PO, wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej,Przewodniczący Delegacji PE d/s NATO.

– Uznajemy jako Unia aspiracje europejskie Ukrainy i jej europejską perspektywę . W następnym tygodniu podpiszemy część polityczną umowy stowarzyszeniowej, otwieramy jednostronnie nasz rynek na ukraińskie produkty,oferujemy hojny pakiet pomocy finansowej oraz program liberalizacji wizowej. Uznajemy aneksję Krymu za bezprawną i prawnie nieskuteczną . Domagamy się wycofania wojsk rosyjskich z Krymu – dodał. Zostanie zastosowany szeroki wachlarz sankcji wobec Rosji, zmierzających do politycznej i gospodarczej izolacji Rosji,która pogwałciwszy wszelkie zasady prawa międzynarodowego i traktaty,przestaje być partnerem dla Zachodu.Czas na zasadniczą zmianę polityki wobec Rosji. Unia Europejska stoi  po stronie całej, demokratycznej, wolnej i europejskiej Ukrainy – podkreślił.

Posłowie opowiedzieli się także zdecydowanie przeciwko próbom ogłoszenia niezależności Krymu przez jego nielegalne władze,  zwracając uwagę na niezgodność z konstytucją zaplanowanego na najbliższą niedzielę referendum. Głosowanie Parlamentu Europejskiego rezolucji w sprawie inwazji Rosji na Ukrainę zaplanowane jest na czwartek (13.03).